Světové listy o EU a Rusku

Ruské deníky otiskly vzkaz Evropské unie Rusku. Romano Prodi a řecký premiér Kostas Simitis v něm hýří optimismem a nadšením nad tím, že se mohou zúčastnit oslav v Petrohradě. Je téměř symbolické, že se sumit EU a Ruska koná ve městě, které Petr Veliký označil jako své okno do Evropy. Summit by měl posunout vpřed jednání o společných aktivitách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Prohlášení zdůrazňuje spolupráci v oblasti ochrany přírody a boje proti kriminalitě. Jak se ukázalo během války v Iráku, je důležitá i vzájemná podpora v kritických situacích. Spolupráce mezi oběma celky by se měla rozšířit tak, jak se unie geograficky přibližuje Rusku.

Polský list Gazeta Wyborcza dnes na svých stránkách umísťuje rozhovor s někdejším prezidentem Wojciechem Jaruzelskim. Generál v něm mluví o potřebě vstupu Polska do Evropské unie. Z rozhovoru cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák: Generál Wojciech Jaruzelski vyjadřuje v rozhovoru názor, že neexistuje absolutní státní suverenita. Dokonce i ti nejsilnější musejí počítat s různými omezeními. Připouští, že se vstupem do EU jsou spojeny obavy ze ztráty identity a říká. Národní hrdost, jazyk a kultura, všechno cenné, pozitivní v naší současnosti musí být chráněno.

"Položme si ale otázku: copak to bude špatné, když nám organické zapojení se do struktur západních států pomůže dohánět zpoždění a napravovat nedostatky? Jedním slovem - je třeba zůstat sebou, ale ne za cenu bránění se něčemu, co je očividným pokrokem a šancí," říká v rozhovoru v Gazetě Wyborcze bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski a závěrem dodává: "Nemůžeme se ocitnout vně integračního procesu. Všechny, se kterými jsme společně prošli dlouhou a těžkou cestu, velmi vřele nabádám, aby se účastnili evropského referenda a hlasovali Pro."

I mezinárodní politika může být podle rakouského Die Presse plná humoru. Důkazem toho je setkání G8 ve francouzském městě Evian. Právě teď totiž někteří Američané na důkaz patriotismu bojkotují evianskou minerálku. Jacques Chirak má velké plány. K rozhovorům o pomoci rozvojovým zemím přizval i zástupce z Afriky a Asie včetně čínského prezidenta. Ale Evropu bude zajímat jen jedno: Kdy se konečně uklidní rozbouřené vody mezi Evropou a Amerikou.

Tato otázka naopak vůbec nezajímá prezidenta Bushe. Podpisem miliardového balíčku na podporu výzkumu AIDS dal jasně najevo, že Evropa diskutuje a Spojené státy jednají. Evropa by se tedy měla soustředit především na hledání společné řeči v rámci kontinentu. Čím pragmatičtěji bude přistupovat ke vztahům s Amerikou, tím lepší bude výsledek, uzavírá Die Presse.

Británie obviňuje premiéra Tonyho Blaira ze lži ohledně údajného nebezpečí jaderných zbraní v Iráku. Dnešní Daily Telegraph poukazuje na jeho protichůdné přístupy. Někdy si je absolutně jistý, že se zbraně najdou. Jindy naopak tvrdí, že zbraně vůbec nebyly hlavním důvodem k útoku.

Zatímco veřejné mínění v Americe uznává, že Sadám pravděpodobně zbraně zničil nebo ukryl, Blair čelí ostré kritice. Může si za to sám. Spojené státy argumentovaly genocidou, tyranií a podporou terorismu. Blair hájil válku nebezpečím iráckého útoku - Sadámovi prý stačí čtyřicet pět minut a Aglie bude zničena. Tolik dnešní Daily Telegraph.

Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme