Světové listy o napětí na Blízkém východě

Zahraniční noviny se dnes věnují hlavně vývoji na Blízkém východě a situaci médií v Rusku. Informují ale také například o soudním sporu jihoafrické vlády s výrobci léků proti AIDS o patentová práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světový tisk pozorně a s obavami sleduje napjatou situaci na Blízkém východě. Španělský El Mundo napsal, že izraelský premiér Šaron na sebe otevřenou konfrontací s Palestinci a zapojením Sýrie do konfliktu bere značné riziko a přitom zřejmě nesprávně odhaduje síly Izraele. Jeho politika odplaty je krajně nebezpečná, Ariel Šaron si hraje s ohněm na sudu prachu. Nedává žádný manévrovací prostor Jásiru Arafatovi, který se tak postupně ocitá v rukou palestinských jestřábů a nemá možnost žádných ústupků. Nakonec se Spojené státy od něho distancovaly a přinutily ho tak k umírněnosti, uvádí El Mundo.

Vídeňský Der Standard k "novým pravidlům hry" Ariela Šarona poznamenal, že obsahují potenciální znovu-obsazení území předaných Palestincům po dohodách z Oslo. Vojenská převaha Izraele vůči celému arabskému světu možná vypuknutí rozsáhlejší války na BV zabraňuje, ovšem za předpokladu, že nikdo v regionu omylem nebo záměrně nestiskne pověstný "červený knoflík". Že je to nejen ubohá, ale i nebezpečná koncepce pro budoucnost, došlo zřejmě mezitím i Washingtonu, uzavírá vídeňský Der Standard.

Římský Il Messagero napsal, že Jásiru Arafatovi je jasné, že krvavá lázeň v řadách izraelských civilistů by byla pro Ariela Šarona důvodem udělat takzvaně "čistý stůl" s palestinským vedením a odsunout jakoukoli formu dialogu o dalších deset či více let.

Ovšem rozkazem k bombardování syrských postavení v Libanonu zrovna ve chvíli, kdy do Jeruzaléma přijela jordánská mírová mise, překročil premiér Šaron hranici všech očekávání a dopustil se chyby, která může mít nedozírné následky, dodává jiný italský list - milánský Corriere della Sera.

Ruský týdeník Argumenty i Fakty činí kremelské vedení odpovědné za zastavení či reorganizaci kritického tisku a dalších médií v zemi a dále píše:

V příštím období se očekává velká "výměna stráží" v ruské vládě a nejbližším okolí Kremlu. Má to být údajně start k liberálním ekonomických reformám, které prezident Putin ohlásil na počátku dubna ve svém projevu o stavu federace. V rámci příprav na tyto události se Kreml zřejmě rozhodl udělat vše pro to, aby se ruská média vůči vládnoucí moci chovala stoprocentně loajálně.

Nizozemský De Volkskrant se zamýšlí nad významem USA a Evropy ve světové politice a mimo jiné uvádí:

Za Bushe juniora se Spojené státy chovají spíše jako jednoznačný vítěz studené války, který se o vztahy se zbytkem světa nemusí příliš zajímat. Ukazuje to špionážní aféra s Ruskem, letecký incident s americkým letadlem nad čínským mořem a americký odklon od dohody o světovém klimatu. Hledáním vlastní role nahrává Evropa do karet Rusku a Číně. Ty zjistily, že multipolární svět studené války je nahrazován světem pouze s jedním pólem - americkou hegemonií. Dnes by bylo - víc než před deseti lety - osudové, kdyby ctižádost Evropy vedla k sebepřeceňování a k přesvědčení, že se bez Ameriky dokážeme obejít, varuje nizozemský De Volkskrant.

Světové deníky pozorně sledují vrcholící proces před jihoafrickým nejvyšším soudem, kde proti sobě stanuly jihoafrická vláda a asociace 39 světových farmaceutických společností. Důvodem je spor o předražené léky proti AIDS a o respektování patentových práv.

Australský Sydney Morning Herald k tomu dnes napsal: Penicilin, první moderní zázračný lék, nebyl patentován. Londýnská vláda věděla, že jde o něco tak mimořádného, že by se tento lék neměl monopolizovat. Dnes jsou výrobci léků jiní. Chrání své duševní vlastnictví a brání tím chudým zemím, aby vyráběly levnější kopie patentovaných léčiv. V pozadí však hledají cestu, jak napravit poškozené vztahy s veřejností.

Jihoafrický Mail Guardian poznamenává, že ačkoliv se výrobci léků snaží s vládou Jihoafrické republiky dohodnout, mírný pesimismus je stále na místě. Ještě není vyhráno. Evropský parlament vyzval farmaceutické firmy, aby odstoupily od procesu, který probíhá v zemi s téměř 5 milióny obyvateli nakaženými virem HIV. Výrobci však trvají na tom, že jihoafrický zákon schvalující výrobu levných generických léků vážně ohrožuje celý farmaceutický průmysl.

Farmaceutičtí giganti museli spolknout hořkou pilulku, píše dnes britský The Guardian. Tvrdá lekce, kterou v Jihoafrické republice velké společnosti dostaly, dokázala, že celosvětový trh nemůže existovat bez citu pro to, co je a co není správné. Jižní Afrika, s nejvyšším počtem případů nemoci AIDS na světě, není nejlepším bojištěm proti produkci levnějších verzí patentovaných léků. Až teď si společnosti uvědomily, jak moc v očích veřejnosti utrpěla jejich image.

Radka Průšová, Marika Táborská, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme