Světové listy o nové irácké vládě

Iráčané hodili Američanům další klacek pod nohy, píše dnešní International Herald Tribune. Novým iráckým ministrem pro ropu se stal v Jordánsku usvědčený defraudant, pravděpodobně íránský zvěd a podvodník, Ahmad Chalabí. A kvůli tomuhle šli Američané do války? Aby na ministerstvo dosadili starého švindlíře? Ptá se International herald Tribune.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Chalabí si nejdřív nahrabal miliony, když našeptával Bushovi a jeho úředníkům to, co chtěli slyšet o zbraních hromadného ničení v Iráku, vysvětuje list. Pak se k němu ale Pentagon obrátil zády. To když se začal do Spojených států navážet a využívat tajné záznamy Saddáma Husajna, aby zdiskreditoval své nepřátele. Hned po invazi byl tenhle šarlatán eskortován do Iráku, kde dál kultivoval svou svéráznou irácko-americko-íránskou osu.

Američané ho dali hlídat iráckými jednotkami, protože ho podezřívali, že předává tajné vojenské informace Íránu. Podezření se ale nepotvrdila. Teď má tedy Chalabí k dispozici jedno z největších nerostných bohatství ropy na Blízkém východě. A taky dobrý talent na dosazování příbuzných do vysokých funkcí. Novým ministrem financí je totiž jeho synovec. Otevírá se tak velký prostor pro korupci. Bushova vize o irácké demokracii amerického střihu se nevyplnila, lituje deník International Herald Tribune.

V pondělí začala v New Yorku mezinárodní konference, která bude přehodnocovat smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Událost komentuje japonský deník Japan Times. Už od roku 1970 je smlouva neefektivní. Pro ilustraci si stačí připomenout severokorejský nebo íránský jaderný program či čilý ruch na černém trhu s jaderným vybavením. Na konferenci teď záleží, aby mezinárodní smlouvě vrátila důvěru veřejnosti.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní je nespravedlivý dokument, který umožňuje zbrojení jen pěti mocnostem světa. Spojeným státům, Rusku, Francii, Číně a Británii. Ostatní státy mohou jadernou energii používat jen k mírovým účelům. I to by mohla být zástěrka. Vyspělé státy by se přesto mohly pokusit pomoct těm rozvojovým jejich jaderné programy zastavit, dodávají Japan Times.

Itálie včera čekala na zveřejnění italské verze okolností, za kterých byl zastřelen na americkém check-pointu agent italské tajné služby, Nicola Calipari. Byl na cestě na bagdádské letiště s právě osvobozenou novinářkou Giulianou Sgrenovou. Nakonec byla zpráva v noci přece jen zveřejněna a není tajemstvím, že se v mnohém liší od závěrů, ke kterým dospěli američtí vyšetřovatelé. Italové ale mají s každým dnem ve věci stále méně jasno. Z komentáře deníku La Republika na toto téma čte naše spolupracovnice v Římě, Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: TISK

Dnešek je Světovým dnem svobody tisku. Norský list Aftenposten připomíná, že za posledních deset let bylo ve světě zavražděno víc než pět set novinářů. Jejich osud má jednoduché vysvětlení. Svoboda slova, kterou uplatňujeme u nás na Západě, není v ostatních zemích takovou samozřejmostí, tvrdí deník. A to není jediná lekce, kterou by se západní novinář měl naučit. Dnešek je ideální pro to, aby si novináři ve svobodných zemích uvědomili, jaký vliv a moc vlastně mají, upozorňuje Aftenposten.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme