Světové listy o novém roce 2003

Mnohé světové deníky přemýšlejí stále o tom,jaký byl rok 2002 a jaký bude ten letošní. Na Slovensku rozebírají minulých deset let. Německé listy lamentují nad nemocnou ekonomikou - a ve Francii se věnují třeba eurodilematu Tonyho Blaira.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý list Der Tagesspiegel konstatuje: chmurný stav ekonomiky znamená, že lidé i businessmani budou muset v roce 2003 brát hořkou medicínu,aby mohlo dojít k uzdravení. Německé hospodářství je nemocné - píše deník a dodává: a nepotřebujete novoroční připomenutí od kancléře, abyste si toho uvědomovali. Místo snížení daní se tak Němci dočkají spíš toho, že budou platit víc za benzín, plyn, elekřinu a budou mít větší sociální odvody.

Podobně pesimisticky to vidí také další německý list - Süddeutsche Zeitung. Pokud jde o ekonomiku, černý rok právě skončil - a vyhlídky pro ten letošní nejsou podle tohoto deníku o nic lepší. Největší hrozbou pro ekonomické oživení je možný vojenský konflikt v iráku, pokračuje Süddeutsche Zeitung. Takový konflikt by totiž zvýšil ceny ropy a mohl by dokonce vyústit v globální recesi - to pokud by všechno trvalo déle než stratégové předpokládají.

Francouzský list Le Monde se zamýšlí nad místem Evropy ve světě. V této souvislosti vyzývá Evropskou unii, aby si našla prostředky k upevněné své pozice na středním východě, v Africe a všude jinde, kde by mohla šířit univerzální poselství humanity a demokracie. Le Monde dále chválí rozhodnutí nabídnout členství státům na východě kontinentu, které v minulém století drtila sovětská diktatura. Rozšíření unie nemusí podle deníku znamenat její "rozředění" do pouhé obrovské obchodní zóny, která by postrádala jednotnou politickou vůli, jak varují mnozí pesimisté.

Další francouzský list L´Express se ohlíží za výsledky průzkumu veřejného mínění, podle nějž bylo 47 procent britských občanů v polovině prosince proti přijetí jednotné evropské měny - eura. Všichni evropští návštěvníci, kteří se v loňském roce zastavili v sídle britského premiéra v Downing Street přitom slyšeli víceméně stejné proslovy: Tony Blair v podstatě vysvětloval, že chce, aby Británie euro přijala a to čím dříve, tím lépe. Jenže jeho projevy určené uším samotných britských voličů vyznívají jinak. Britský premiér je možná skrytým eurofilem, ale zřejmě považuje za rozumější, mluvit na veřejnosti o pomalém a opatrném postupu při přijímání eura. Nechce totiž způsobit paniku lidí, kteří pohlížejí s nedůvěrou na evropský kontinent a především veškeré počínání bruselských "eurokratů" - konstatuje L´Express.

Nad desetiletou samostatností se zamýšlí slovenský deník SME v článku 10 let po - poražení a vítězové. Podle autora Juraje Mesíka je vhodná chvíle na zalistování v seznamech těch, kteří ze selhání československé bezreferendové demokracie těžili i těch, kteří na ní ztratili. Více už bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Pavla Kvapilová, Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme