Světové listy o nuceně nasazených v Japonsku

Japonsko uvolnilo seznamy nuceně nasazených. Rusko spolupracuje s Íránem. Válka proti terorismu zasahuje do životů Afričanů. Nový městský druh ? metrosexuálové. O tom všem píší sobotní zahraniční listy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Japonsko se potýká se strašákem nucených prací. Píše o tom japonský deník Mainiči Šimbun. Na nátlak veřejnosti se konečně otevřely tajné seznamy nuceně nasazených. Po celých šedesát let od války je přechovávaly soukromé společnosti. Spolu s japonským ministrem zahraničí pak jejich existenci popíraly.

Teď má japonské ministerstvo zahraničí plné ruce práce s vysvětlováním svého tajnůstkaření. Rozsáhlý seznam obsahuje přes třicet devět tisíc jmen nuceně nasazených a dalších šesti tisíc, kteří otrockou práci nepřežili. Nasazení pocházeli hlavně z Číny a Mongolska. Vydání seznamu soukromých firem velmi potěšilo Čínskou organizaci nuceně nasazených, která o zveřejnění bojvala už od roku 1993. Tolik Mainiči Šimbun.

Ruský deník Moscow Times se pozastavuje nad jednáním ruské vlády. Ta byla už několikrát v centru pozornosti kvůli kontaktům s militantním Iránem. V osmdesátých letech byly obě země podezřelé ze společného jaderného programu. Zdálo se, že ty doby už jsou dávno pryč. Teď se ale ukázalo, že země možná spolupracují dál.

A to i přesto, že tím ohrožují hlavně samy sebe. Podle odhadů by Teherán mohl vlastnit tolik jaderných zbraní, že by mohl ohrozit až dvacet milionů obyvatel Ruska a Ukrajiny. O to podivnější je ruská ochota s Íránem spolupracovat. Vysvětlení je možná v tom, že Írán svým způsobem Moskvu vydírá. Ta si to nechá líbit a zatím jí to vychází. Ale pokud se nevzpamatuje, může být za chvíli ve vztahu obou zemí vůdcem Írán, upozorňují Moscow Times.

Válka proti terorismu neovlivňuje jen oblast Perského zálivu. Deník International Herald Tribune píše, že značné škody napáchala i v Africe. Už před měsíci odrazovala americká ambasáda od cest do a po Keni. Skoro tak zastavila cestovní ruch, ze kterých africké státy žijí. Varování přišlo v souvislosti s hrozbou teroristických útoků Al Kajdy, jejíž část sídlí v Somálsku. Totéž se stalo i v dalších afrických státech, například Tanzánii.

Problém je v tom, že americká iniciativa je svévolná a nedomyšlená. Riziko teroristických útoků v těchto zemích skutečně existuje, ale jen proto, že zde USA drží docela velký počet vlastních vojáků. Navíc tu chtějí zřídit vojenskou základnu typu kubánské Guantanámo. To je pro teroristy atraktivní. Spojené státy mají vlastní měřítka bezepečnosti, které vnucují jiným státům. Pro ty to ale někdy znamená pohromu. Doufejme, že se Amerika naučí jednat efektivněji a spolupracovat s okolním světem, dodává International Herald Tribune.

Australský deník The Australian popisuje další pohlaví. Nazývají se metrosexuálové a jsou to městští muži, kteží se spíš chovají jako ženy. Nosí značkové oblečení, bydlí v originálních interiérech, provozují jógu a jezdí v Mini Cooperech. S jejich sexualitou je ale všechno v pořádku a většina z nich jsou dokonce heterosexuálové.

Takovým typickým exemplářem tohoto druhu je britský fotbalista David Backham. Svými účesy už dlouho udává tón, občas koketuje s lakováním nehtů a pózováním pro gay-časopisy. Už bylo na čase! Koneckonců ženy potřebují někoho, kdo s nimi bude sdílet vlastní pocity i vosk na vlasy, popichuje deník Australian.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme