Světové listy o odkazu Jana Pavla II.

Také dnes se světové deníky věnují osobě zesnulého papeže Jana Pavla II. List International Herald Tribune se zabývá vztahem, který mělo k hlavě katolické církve Rusko. Loni v srpnu přijela do Moskvy delegace z Vatikánu, aby vrátila starý ruský ikonický obraz, který byl více než deset let v držení Jana Pavla II.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ještě na sklonku svého života chtěl Jan Pavel II. vrácením obrazu dosáhnout návštěvy Ruska. Leč, nepodařilo se. Ruští patriarchové označili obraz za pouhou kopii, návštěva papeže se nekonala, konstatuje deník.

Nepřátelství mezi východní a západní církví se nezmenšilo ani po pádu komunismu. Patriarchové opakovaně obviňovali Vatikán z "obracení" věřících na katolickou víru a návštěvy charismatického papeže se báli, protože by mohl narušit náboženskou autoritu pravoslavné církve. Po papežově úmrtí sice Rusko zaslalo kondolenci, ale pod oficiálním tónem se skrývá stará nedůvěra a nevraživost, která katolickou a ortodoxní církev doprovází už od jejich vzájemného odštěpení, soudí International Herald Tribune.

Po dvouměsíčních sporech nová irácká vláda konečně zvolila prezidenta, Džalála Talabáního a také dva viceprezidenty. Jak upozorňuje jordánský list Jordan Times, Talabání je vůbec prvním zástupcem menšinových Kurdů v čele Iráku. To by mělo upevnit politickou stabilitu Iráku. Právě Kurdové a Šiítové byly Hussajnovým režimem nejvíce utlačovaní, vysvětluje deník. Mimochodem, volbu prý mohl z videozáznamu sledovat i bývalý irácký diktátor a dalších jedenáct spolupracovníků, kteří ve vězení čekají na proces. Žádný z nich si volbu prezidenta nenechal ujít. Hussajn ji sledoval sám ve své cele a ti ostatní společně, dodává jordánský list The Jordan Times.

Turistika v Zimbabwe podporuje režim diktátora Mugabeho. Je tedy etické navštěvovat tuto zemi? takovou otázku si dnes klade severoamerický deník Christian Science Monitor. Není to tak dávno, co cestovatelé toužící po africkém dobrodružství měli jediný cíl: Viktoriiny vodopády v Zimbabwe. Tato nádherná scenérie na řece Zambezi byla označována za přírodní div světa a turismus v blízkém městečku jen vzkvétal.Hotely, safari, bungee jumping, bylo tu vše, co vás jen napadne.

Po letech vlády diktátora Mugabeho vypadá město Viktoria Falls jako opuštěné důlní těžiště. Přírodní scenérie je sice stále krásná, ale jinak kolem sebe vidíte jen utrpení a chudobu. Turisté by se proto měli ptát sami sebe, proč vlastně do země jedou a kdo z toho bude mít prospěch. Měli by vědět, že peníze z jejich návštěvy poputují do kapsy diktátora Mugabeho. A že jsou možná jediní, kdo si v městečku Viktoria Falls mohou dopřát oběd v restauraci, uzavírá severoamerický Christian Science Monitor.

Na Slovensku se opět hodně diskutuje o dostavbě slovenského Národního divadla. Ministr kultury předložil včera kabinetu další návrh, jakým způsobem by měl být objekt dokončen. Opoziční poslanci ho nyní chtějí odvolat. Problému se dnes věnují všechny deníky. Vybírala z nich slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Dnes si svět připomíná Den zdraví, ten letošní je věnován především mladým matkám a dětem. Tématu se věnuje také indický list Tribune. Milióny matek ročně umírají v těhotenství a milióny dětí zemřou při narození anebo v raném dětství, uvádí indický list. Podle Světové zdravotnické organizace je záchrana matek s dětmi největší výzvou následujících let. Mladé matky s dětmi ohrožené zejména v subsaharské Africe a Jižní Asii. VIndii už mateřskou roli plní více než desetina mladých indických, informuje list. Podle průzkumů se indické dívky vdávají většinou v osmnácti letech a první dítě mají o rok později. Opakované těhotenství kvůli snaze přivést na svět žádaného syna pak často stojí mladé matky život. Svět by neměl zavírat oči před tímto problémem. Všechny státy by měly vytvořit takové podmínky, aby rané manželství a těhotenství neznamenalo pro matku a dítě smrtelné riziko, nabádá indický list Tribune.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme