Světové listy o olympiádě

"Urážka olympiády", tak nazývá kanadský list The Globe and Mail chování íránského judisty, který odmítl nastoupit k boji se svým izraelským soupeřem. Íránský bojkot zápasu je urážkou olympijských ideálů, píše deník a zlobí se i na přestavitele Mezinárodní judistické federace, která včera ani nedokázala svolat dostatek členů, aby se případ alespoň prodiskutoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Letošní bojkot izraelského sportovce ovšem není ojedinělou akcí Íránu, poznamenává kanadský deník Írán tuto praktiku používá už od islámské revoluce v roce 1979. Nelze tudíž věřit oficiálnímu vyjádření mluvčího íránské výpravy, že chování vlajkonoše výpravy a obhájce medaile Miresmaeiliho, je dobrovolné. Za svůj čin totiž dostane od své země stejnou odměnu, jako kdyby medaili vybojoval 115 tisíc dolarů, poznamenává kanadský deník.

Přitom judo je sport, který je sám o sobě ztělesněním všech olympijských ideálů je to boj, v němž nesmí dojít ke zranění soupeře, a ve kterém je velice důležitá harmonie osobnosti a úcta k protivníkovi, uvádí kanadský list. Olympijský svět by si měl navždy zapamatovat slzy na tváři izraelského judisty, když se dozvěděl, že s~ním jeho soupeř z politických důvodů nezměří síly. Jsou důkazem, že Olympiáda není politické ani válečné pole. Je to hrdý souboj jednotlivců, kteří se třeba na ten jediný zápas chystají celý život, dodává kanadský deník Globe and Mail.

Ve svatém iráckém městě Nadžaf končí ultimátum, které dostal vůdce povstalců Muktada Sadr od koaličních sil. A válčí se dál. Podle britského deníku Guardian iráckému premiéru Alávímu došla trpělivost, když Sadra naposledy vyzval k odzbrojení svých povstalců a ke klidu zbraní. Včera totiž došlo v~Nadžafu k~velmi tvrdým střetům, ale ani ty nezlomily Sadrův odpor. S představiteli irácké vlády se odmítl setkat, uvádí Guardian. Podobných "konečných ultimát" už ale totiž Muktada Sadr dostal několik. A vždycky s ním pak ještě byli ochotni vyjednávat. Možná spojenci spoléhají na to, že povstalcům brzy dojde jídlo a munice, ale tohle jsou donucovací prostředky z dob středověku a ne v čase války s terorismem, domnívá se britský Guardian.

Federace Srbska a Černé Hory už nemá budoucnost. Takové názory se už několik dní objevují v tamním tisku. Dnes se podíváme do srbského deníku Danas, kterým listoval zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Balkáně Martin Ježek:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

Španělské feministky pobouřilo nové číslo exkluzivního měsíčníku Vogue, které přineslo rozhovor s osmi ministryněmi nové španělské vlády. Článek představil jejich politické názory, soukromý život a také jejich pohled na postavení ženu v současné španělské společnosti. V tom by takový problém nebyl. Jak píše deník International Herald Tribune, rozhořčení feministek vyvolaly fotografie, které článek provázely. Ženy se totiž nechaly vyfotografovat ve vládních budovách a pózovaly jako modelky. "Ministryně přece nemají jedním dechem schvalovat moderní roli ženy a pak pózovat v drahých šatech jako modelky", ozývají se rozhořčeně španělské ženy a dodávají: "My přece nejsme věšáky na drahé šaty".

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová, Zdeněk A. Tichý Vlastimil Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme