Světové listy o převratu v Kyrgyzstánu

Nejnovějšímu vývoji událostí v Kyrgyzstánu se věnují britské Timesy. Rezignace prezidenta Akajeva a jeho útěk, to je rekapitulace dramatického dění v bývalé sovětské republice. Opozice si nyní vzala příklad z oranžové revoluce na Ukrajině, zahodila strach z proruské vlády a vyrazila do ulic. Ovšem revoluce v zemích střední Asie ukrývají mnohá nebezpečí, varuje deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tím prvním jsou islámští extrémisté, kteří mohou využít politického vakua a v chudých venkovských oblastech se dostat k moci. Dalším nebezpečím je Moskva. V bývalých republikách měla velký vliv a určitě o něj nechce přijít. A nakonec revoluce v Kyrgyzstánu může znamenat postupný pád autorit ve střední Asii a nestabilitu v celém regionu. A to si nepřeje žádná z velkých světových mocností, konstatují britské Timesy.

R: Německý tisk se věnuje odkrytí spisů komunistické tajné policie. Co píše, to zjišťoval náš zpravodaj ve Spolkové republice David Šťáhlavský:

Spor o otevření Kohlových složek trval mezi bývalým kancléřem a úřadem pro dokumentaci komunismu celá léta a provázela ho řada zvratů, nadepisuje hlavní domácí velikonoční téma FTD. Pro veřejnost bylo nakonec odkryto zhruba 1000 stran. Většina spisů tedy zůstává v tajnosti, konstatuje stručně Die Welt ke sledovanému případu bývalého západoněmeckého kancléře a jeho složky, kterou na něho vedla východoněmecká STASI. Mj. se v přístupných spisech uvádí: Kohl, kterého lze považovat za realisticky uvažujícího politika CDU, ustupuje tlaku zprava, čímž se myslí konzervativní bavorská CSU. Podobné poznámky by se zřejmě dočkal i dnes nejeden německý pravicový politik. Obdobný spor o odtajnění spisů komunistické STB vedla také, zřejmě nejslavnější sportovkyně NDR, Katarina Wittová.

Vysocí hodnostáři, muzikanti i roboti byli k vidění na včerejším slavnostním zahájení veletrhu Expo v Japonsku. Jak připomíná list Japan Times, je to už druhé Expem, které se v Japonsku koná. První bylo v Osace v roce 1970. Letošní výstava má podtitul "Moudrost přírody" a návštěvníkům nabízí ukázky nejmodernějších technologií zaměřených na ochranu životního prostředí nebo připomene globální enviromentální problémy, pokračuje japonský deník. R:List se však zároveň zamýšlí nad otázkou, zda Expo dokáže oživit ekologické téma. Návštěvníky Expa jsou totiž především lidé, které ekologická otázka zajímá. Velcí průmysloví znečišťovatelé na veletrh těžko zavítají. Navíc už nyní se mezi organizátory a ekologickými organizacemi rozhořel spor. Podle tří hlavních japonských ekologických organizací prý samotní organizátoři nedodržují ekologické zásady. A řešit ekologické otázky v obřích pavilónech prý také není k přírodě příliš šetrné, uvádí argumenty kritiků japonský list Japan Times.

Ruské deníky se rozplývají nad hokejovým uměním Jaromíra Jágra. Legendární český útočník totiž pomohl svému nynějšímu týmu Avangard Omsk do semifinále ruské ligy. Včera opět zazářila hvězda Jaroslava Jágra, píše komentátor listu The Moscow Times. Soupeřům z Magnitogorsku chyběla necelá minuta, aby se jim otevřela cesta do semifinále, ovšem vzápětí se všechno změnilo. Omsk vyrovnal a v prodloužení díky Jágrovi Magnitogorsk porazil, popisuje list včerejší zápas.

Jágr je v Rusku pro mnohé překvapením, pokračuje list. Ruská liga je sice díky přerušení NHL nejbohatší ligou planety, ovšem Jágrův přesun do Ruska nebyl příliš očekávaným krokem. Vždyť to je hráč, který na zádech nosí číslo "68" na protest proti sovětské invazi do bývalého Československa, připomíná ruský list. Nyní v ruské lize září. A sibiřský tým se pokusí dovést do finále, předpovídá deník The Moscow Times.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme