Světové listy o řešení situace v Afghánistánu

Pozornost světových médií je v těchto dnech nadále zaměřena na další možný vývoj v Afghánistánu po porážce hnutí Taliban a pokračujícím nástupu tamního Severního spojenectví. Otázkou je řešení mocenského vakua v zemi.Tisk si také všímá stavu vyjednávání o rozšíření Evropské unie a jednání Světové obchodní organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nezávislý pařížský Le Monde k situaci v Afghánistánu napsal: Ústup Talibanu nastal dřív, než se čekalo. Tím se relativizuje netrpělivost těch, kdo ještě nedávno zpochybňovali americké letecké údery. Podobně je tomu i v případě rozmístění ozbrojených sil, které mají zajistit bezpečnost Afghánistánu. Američané pracují v současné době na vytvoření mnohonárodních jednotek, podléhajících zpočátku velení USA.

Spojené státy nechtějí zemi obsadit, nenamítaly by však nic proti koalici pod svým vedením, která by vypracovala podmínky afghánského míru. Dokud není bin Ládin plně vyřazen ze hry, USA svého nejvýznamnějšího válečného cíle sice nedosáhly, ale na cestě k němu zaznamenaly úspěch, uvádí Le Monde.

Dokud USA a Británie spatřují v mocenském vakuu v Afghánistánu možnost vypátrat bin Ládina a teroristické vedení Al-Kajdá v tamních horách - což byl vlastní důvod pro začátek této války, jsou Rusko, Čína a další regionální mocnosti - první řadě Pákistán a Irán - připraveny si tuto zemi rozdělit na své sféry vlivu, navazuje římská La Repubblica.

Nejrychleji to pochopil britský premiér Tony Blair, který nařídil vyslání tisíců vojáků britských elitních jednotek pro "policejní ostrahu" afghánských hranic, aniž přitom vyloučil možnost jejich bojového nasazení v první frontové linii. Nástup Severního spojenectví je velké "plus" pro Moskvu. Milice generála Dostúma byly totiž vybaveny ruskými zbraněmi a střelivem, připomíná La Repubblica.

Podle londýnských Timesů je rozsáhlá pomoc nejlepší cestou jak přesvědčit afghánské obyvatelstvo o perspektivě lepšího života. Toho lze dosáhnout jen za určitého pořádku v zemi. Proto je nutné vyslat do Afghánistánu elitní oddíly a společně s USA a OSN podpořit vytvoření dočasné vlády národní jednoty.

Je stále naléhavější najít pro Afghánistán politické řešení, tím spíše, že vítězná Severní aliance už v Kábulu dosadila "nouzovou" vládu a potvrdila ve funkci i bývalého prezidenta Rabbáního, přidává se italský Il Messagero. Pracovní hypotéza, na níž se v dané chvíli zjevně shoduje i OSN, je přechodná afghánská vláda na období dvou let a za co nejširší účasti afghánských národů a kmenů pod vedením ex-krále Záhira Šáha, píše La Repubblica.

Podle rakouského Kurieru se Američané rozhodli pro menší zlo: volili takříkajíc mezi morem a cholerou. Buď probombardovat Severní alianci (s krajně pochybnou pověstí) cestu k triumfu nebo riskovat, že Talibové znovu pohodlně přezimují a navíc toho i propadandisticky využijí. Volba tedy padla na mudžaheddíny Severní aliance. Tento nehomogenní útvar, který spojuje pouze boj s fundamentalistickými božími bojovníky, vytváří vlastní nezvratná fakta a o záměry Washingtonu se v opojení vítězstvím příliš nestará, uvádí rakouský Kurier.

Ke stavu vyjednávání o rozšíření Evropské unie poznamenává nizozemský Het financieele Dagblad. Kandidáti členství se musí snažit hledat a najít návaznost na normy, tempa a zvyklosti Západoevropanů. Úterní zveřejněná zpráva Evropské komise a reakce kandidátských zemí znovu jasně ukazují, že oněch deset zemí, které pokročily nejdál, vlastně dosud plně nedozrálo pro připojení k Unii.

Nelze však pominout politickou skutečnost, že rozšíření EU prospěje stabilitě celé Evropy. Je třeba je provést rychle a s co největším počtem států současně, jinak se tempo ztratí. Že se tím rozvoj obsahu a prohloubení struktur Unie o několik let zpomalí, je nevyhnutelná cena, kterou je nutno za vyšší politický cíl zaplatit, uvádí nizozemský Het financieele Dagblad.

Londýnský Financial Times komentuje současnou krizi německé vládní koalice a mj. uvádí: Kancléř Schröder je obratný politik: Německo musí na mezinárodní scéně hrát větší roli a poválečná omezení vojenských aktivit Německa v zahraničí musí skončit. To je pro Schrödera zásadní otázka. Většina pozorovatelů se domnívá, že při hlasování o důvěře v parlamentě bude - jako vždy v takových případech - moci SPD získat i určité výhody.

Rozpad vládní koalice by znamenal, že Gerhard Schröder ztratí svého charismatického ministra zahraničí Jošku Fischera ze strany "Zelených". Fischer sdílí kancléřovu vizi větší mezinárodní role Německa. Přestup k sociální demokracii však vyloučil. Kancléř Schröder však zřejmě i tentokrát opatrně zvážil všechna rizika, soudí londýnský Financial Times.

Francouzská La Tribune napsala k dohodě na konferenci o světovém obchodu v katarském Dauhá: Od trapného obchodního summitu v americkém Seattlu (sietlu) byla diskuse o světovém obchodu zablokována. Od té doby se situace světové ekonomiky značně zhoršila. A po teroristických útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku hrozila eskalace konfliktu a byla ohrožena i konference sama.

Přes určité slabiny však dohoda z Dauhá umožňuje pokračovat v procesu, jehož se nyní účastní i dva noví významní aktéři - Čína a Tchaiwan. Evropa projevila v Dauhá příkladnou jednotu a má veškeré šance sehrát v tomto procesu přiměřeně významnou politickou roli, uzavírá "La Tribune".

Deník Luxemburger Wort s uspokojením kvituje, že "výlet do pouště" se WTO vyplatil. Světový obchodní summit se tak obešel bez protestů antiglobalistů. Svobodný obchod - pokračuje list - končí pro některé země tam, kde jim nepřináší bezprostřední prospěch. Co je pro jednoho dampink, nazývají druzí protekcionismem.

Nakonec došlo v Dauhá k vyrovnání zájmů a zabránilo se tak dalšímu krachu WTO. 140 účastnických zemí tak dalo "zelenou" další liberalizaci světového obchodu, protože svobodnější obchodování nakonec prospívá všem, konstatuje závěrem lucemburský list.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme