Světové listy o skandálu londýnské policie a Světových dnech mládeže

Přední stránky britského tisku plní skandál londýnské policie. Výjimkou není ani deník Daily Telegraph. Ian Blair, šéf londýnských policistů, čelí jedné z největších krizí za celou svoji kariéru, komentuje situaci britský list.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Bohužel celá veřejná diskuse o smrti nevinného Brazilce, jehož policie považovala za teroristu, je zkreslená řadou pochybných tvrzení a konspiračních teorií. Je sice pravda, že se Ian Blair snažil zastavit nezávislé vyšetřování smrti brazilského mladíka, na druhou stranu to bylo v době hned po incidentu, uvažuje komentátor listu. Tehdy ještě šéf policistů věřil, že se jedná skutečně o teroristu. Nejdůležitější otázkou ale zůstává, kdo vůbec rozhodl o zastřelení nevinného člověka a proč. Z televizních kanálů, které dokolečka opakují pořád totéž, se to nedozvíme. Definitivní a hodnověrnou odpověď musí poskytnout sami policisté. A to co nejdříve, požaduje britský The Telegraph.

Kromě aféry s přehmatem londýnské policie zajímají britský tisk také ekologická témata.

"Globální oteplování - budeš už konečně poslouchat, Ameriko?" Tak zní titulek v deníku The Independent. Podle něj by mohl nastat v příštích volbách amerického prezidenta značný posun směrem k ochraně životního prostředí. Hned dva z~hlavních adeptů na prezidentské křeslo ve Spojených státech totiž důsledně varují Bílý dům před globálním oteplováním. Republikánský senátor John McCain a demokratka Hillary Clintonová tvrdí, že klimatické změny jsou už tak zřejmé, že je nelze jen tak ignorovat. Oba dva senátoři jsou velmi znepokojeni devastací přírodního prostředí. Administrativa současného prezidenta Bushe se ale zatím staví k~problému klimatických změn odmítavě. Vždyť Spojené státy ani neratifikovaly Kjótský protokol, dodává britský list The Independent.

Rakouské odbory už byly značně nervózní, jestli ministerstvo hospodářství povolí práci v~Rakousku občanům ze států střední a východní Evropy. Teď už si mohou oddechnout, píše se v~rakouském deníku Kurier. Přechodná lhůta má být prodloužena o tři roky. To znamená, že pracovní síla z nových států Evropské unie se může v~Rakousku ucházet o práci nejdříve v roce 2009. Ani pak ale nemají případní zájemci vyhráno v roce 2009 bude posouzena míra nezaměstnanosti a lhůta se může posunout ještě o další dva roky, vysvětluje Kurier. Podle něj je to celkem logický krok vlády. Vzhledem k rekordní nezaměstnanosti v~Rakousku a silnému přílivu německých pracovníků by bylo dřívější otevření pracovního trhu dokonalou politickou sebevraždou, uvažuje rakouský list.

Pro německý tisk je tématem číslo jedna návštěva papeže Benedikta XVI. v~Kolíně nad Rýnem. V jásotu kolem nového papeže zaznívají i kritické hlasy, všímá si v~dnešním vydání německý deník Die Welt.

Nikde jinde ve světě se totiž diskuse o spolupráci jednotlivých křesťanských církví nevede tak vášnivě, jako ve vlasti reformace. Když do Německa zavítal Jan Pavel II., projevili němečtí církevní představitelé několik přání, připomíná Die Welt. Mezi ně patřil požadavek na silnější podporu sňatků katolíků s~evangelíky a možnost pozvání protestantů k přijímání.

Jan Pavel II. ale ani jednomu přání nevyslovil svoji podporu. Teď Benedikt XVI. přesvědčuje věřící, že půjde ve stopách svého předchůdce. Skeptici v řadách německých věřících proto raději žádný pokrok v církvi neočekávají. Avšak který křesťan, byť různého vyznání, by v současné chvíli odporoval hostovi z Říma, zamýšlí se německý Die Welt.

Chorvatsko zřejmě čeká historicky první zákaz veřejné akce. Policie v istrijské Pule si v zákoníku našla potřebný paragraf a pravděpodobně zakáže koncert amerického extremního rockera Merlina Mansona. Právě o tom píše dnešní Jutarnji list, ze kterého čte náš zpravodaj v Chorvatsku Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

Jiří Hošek, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme