Světové listy o svatbě britského následníka trůnu a odkazu papeže

Svatba Charlese s Camillou se stala příběhem téměř literárním, píše britský deník Guardian. Královská svatba už prošla mnoha peripetiemi - od debat, kde se obřad bude konat, zda je vůbec legální - až po dohady o tom, jestli se vévodkyně z Cornwallu skutečně stane princeznou z Walesu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nakonec zkřížil plány milenců papežův pohřeb. K tomu všemu si Charles s Camillou vysloužili nepřízeň bulvárních médií.

Těžko říct, co noviny k takové zlomyslnosti, až krutosti vede. Do lovu na královský pár se zapojila i seriózní média - třeba komentátoři amerických listů New York Times nebo Boston Globe. Ale v tom, co včera předvedl britský Daily Mirror, bylo už téměř něco psychopatického.

Na přední straně uveřejnil fotomontáž Charlese s Camillou, kteří mají na hlavě rohy, s jízlivou poznámkou, že se oba mají za co kát. V textu se pak čtenář například dozvěděl, že Camilla vypadá jako pozadí rockového zpěváka Iggyho Popa.

Katolická církev není zdaleka tak jednotná, jak se zdálo včera na papežově pohřbu, myslí si americký Washington Post. S rozkolem mezi bigotními věřícími a těmi, kdo jsou pro reformy, se potýká skoro každá církev. Stačí jen připomenout anglikány a jejich spor o tolerování homosexuálních kněží. Podobné neshody zažívají i katolíci.

Papež Jan Pavel II: byl oslavován pro dobré vztahy s Židy. Až čtrnáct procent věřících Američanů, tedy třicet pět milionu lidí, ale zastává extrémní antisemitické postoje. Z toho si třicet tři procent myslí, že američtí Židé jsou víc loajální k Izraeli, než ke Spojeným Státům Americkým a třicet procent věří, že Židé zavraždili Ježíše Krista. Nejvíc antisemitů je mezi Hispánci a Afroameričany.

Jak je možné, že je tu pořád tolik netolerance a nenávisti? Vždyť přece v barevných časopisech každý den čteme, abychom přijímali sebe i druhé takové, jaké jsou. A my přitom stále podléháme nejhorším aspektům lidské přirozenosti, dodává Washington Post.

Bude v Berlíně brzy ulice Papeže Jana Pavla II.? Na to odpovídají německé noviny. Vybíral z nich berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.Také představitel postkomunistické PDS Gregor Gysi je pro, píše deník "Berliner Kurier"; pro něj totiž Gysi uvedl: "Pojmenování jedné ulice po papežovi si dokáži představit, protože jde o osobnost nesporné morální autority. Kritizoval nespravedlnost bez ohledu na to, zda měla povahu socialistickou nebo kapitalistickou. Stephan Tromp z CDU deníku dále řekl: "Berlin je povinován zesnulému papežovi vděčností, neboť přispěl k pádu komunistického režimu v Evropě a pádu Berlínské zdi." Problém je ovšem v tom, že CDU v berlínském obvodě Střed navrhuje, aby se přejmenovala třída Karla Marxe. "Na to si Marxe příliš cením," protestuje pochopitelně Gregor Gysi z PDS, která spolu s SPD vládne na berlínské radnici.

Zatímco spor o ulici bude ještě pokračovat, spor o kontroverzní expozici 1065 křížů na známém Check-Point-Charlie v centru města, je, zdá se, už rozhodnut. Jak uvádí dnešní die Welt, soud totiž nařídil urychleně zlikvidovat tento kvazi-památník. Skupina "13.srpna", instalovala kříže symbolizující počet zastřelených při pokusu překonat berlínskou zeď, totiž na cizím pozemku, jehož pronájem skončil koncem loňského roku a další jednání s bankou BAG nebyla úspěšná. "Chceme nyní pozemek koupit," cituje deník iniciátorku projektu Alexandru Hildebrandtovou, která nevzdává boj o památník právě na Check-Point-Charlie. V její snaze jí podpořilo už 6Tis účastníků podpisové kampaně a do věci by se měla proto zapojit i berlínská radnice.

Zaniknou na Slovensku bary a kavárny? Ptá se slovenský deník Sme. Pasivní a aktivní kuřáci se v tamních restauracích a barech potkávají každý den. Slovenské hostince ovládl kuřácký živel a ostatní se tomu chtě nechtě musí přizpůsobit.

Někdo na státní úrovni přišel na to, že je potřeba poměr kuřáků a nekuřáků změnit násilím - jako v kinech nebo MHD. Pokus tehdy nevyšel a kuřáci v klidu hulí dál. Teď nad nimi ale visí mračna v podobě nového zákona, který předkládá ministr zdravotnictví Rudolf Zajac.

Podle návrhu se v barech a společných stravovacích zařízeních smí kouřit jen na stavebně oddělených místech. To by ještě nebylo tak neobvyklé, ale zákon počítá s tím, že se v takzvaných kuřárnách nebudou podávat nápoje a jídlo. Kuřáci se bouří: to si nebudeme moci zapálit ani při skleničce?

Stačí pár odběhnutí na cigaretovou pauzu a pivní pohoda je pryč. U nás ale nic není tak horké, jak se uvaří. Je celkem snadné si představit, jak barman na otázku kontrolora, proč mu lidé v podniku kouří, odpoví: jaký bar prosím vás? Tohle je obyčejná hospoda! Dodává slovenský Sme.

Julie Rákosová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme