Světové listy o únosu australského pracovníka v Iráku

Titulním stranám australských novin dominuje včerejší unesení australského inženýra v Iráku. Iráčtí únosci natočili dvouminutové video, na kterém třiašedesátiletý Douglas Wood se zbraní u hlavy žádá o okamžité stažení Američanů a Britů z Iráku. Poté ještě prosí: Pomozte mi, nechci zemřít. Píše dnešní Australian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Australské úřady se k únosu postavily jednoznačně: udělají prý všechno proto, aby Wooda ze spárů iráckých povstalců dostali. Teď právě v Canbeře ověřují, zda je videopáska autentická a ten, kdo je na ní je opravdu Wood. Jak dodává další australský list, Sydney Morning Herald, rodina uneseného je v šoku. Bratr Wooda, prosil prostřednictvím médií o pomoc bratrovi. Samotná média pak požádal, ať respektují soukromí žalem zkroušené rodiny.

Wood žije už desítky let v Kalifornii, oženil se totiž s Američankou. Ta také potvrdila, že na pásce je její manžel. Australská vláda a úřady přesto uklidňují rodinu, že udělají, co bude v jejich silách. Své jednotky ale z Iráku stáhnout nehodlají, dodává Sydney Morning Herald.

Všechny slovenské deníky se vracejí k sobotnímu pohřbu údajného bosse košického podsvětí Josefa Ištóka. V rozsáhlém zpravodajství mapují neobvyklý postup policie. Ministr vnira Vladimír Paĺko už oznámil, že podezřelého z vraždy už zadržela policie přímo na pohřbu. Přesto sklidil za mimořádná opatření velkou kritiku. V deníku Národní obroda se nad událostmi kolem pohřbu mafiálna zamýšlí komentátorka Alena Gottweissová. Cituje z něj naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Na prvního května by mělo být teplo, myslí si britský deník Guardian. Tento celosvětový svátek má podle něj smysl i v post-socialistické době. Je ideální na procházky do přírody. A to ať už si pod ním představíte cokoliv. Svátek lásky nebo demonstrace pracujících po celém městě. Na prvního máje BBC vždycky přenášela pompézní oslavy z Moskvy. Těm dominovaly naleštěné bomby a střely.

Na Britských ostrovech pořádaly přehlídky každoročně hlavně odbory, ty ale neměly ony bomby, lituje list. Dneska už svátek není tak zpolitizovaný. Vyrazit někam na prvního máje by mohla být prevence obezity, spousta lidí ale zůstala doma. Potvrzuje to i výzkum, podle kterého se mnoho britských dětí rozhodlo, že svátek práce prožijí doma při sledování televize, doplňuje britský Guardian.

Pavel Novák, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme