Světové listy o volbách v Iráku
Včera se ukázalo, že většina Iráčanů podporuje demokratický řád ve své zemi, a mnoho z nich je pro něj ochotno i zemřít. Komentuje irácké volby americký deník Washington Post.
Budoucí vítěze voleb čeká sestavování vlády a tvorba ústavy, která musí být pro všechny hlavní etnické skupiny v Iráku. Přitom tu stále budou extremisté, kteží půjdou po každém, kdo se na tom bude podílet. Povolební období tedy nebude jednoduché ani klidné. Píše se ve Washington Postu.
Výsledky voleb v Iráku vítá i francouzský tisk - jindy spíš nepřátelský vůči americké přítomnosti v zemi. Deník Le Monde klade řečnickou otázku: "Měli bychom oslavovat?" A sám si odpovídá: "Ano, zcela bez výhrad". Současně ale dodává, že jen těžko se dalo nevšimnout, že k hlasování došlo v těch nejhorších představitelných podmínkách.
Podle jiného francouzského deníku Le Figaro Iráčané masovým hlasováním ospravedlnili americkou strategii - a tou bylo uspořádat volby bez ohledu na násilí. Třetí list Liberation pak dochází k závěru, že ačkoli se volby nemohly konat úplně všude a nebyly bez chyb, dodají zvolenému iráckému zákondárnému shromáždění mnohem větší legitimitu, než jakou kdy měl režim Saddáma Husajna.
Stálo to vůbec zato? Ptá se naopak libanonský list Daily Star. Námaha, finanční ztráty, lidské oběti - jestli byly k něčemu dobré ukážou až příští měsíce. K volbám se totiž nedostavila sunitská menšina. Ať už stálo za jejich absencí cokoliv, důležité je, že jsou to také iráčtí občané a bez nich nebyly demokratické volby úplné.
Šíjité, kteří budou vládnout poprvé od vzniku moderního Iráku v roce 1921, a okupační síla - Spojené Státy, tak musí Sunnitům zaručit splnění jejich legitimních požadavků a odpovídající roli ve státní správě. Jedině tak se zaručí bezpečnost v Iráku. Svobodné volby v Iráku jsou zatím jenom prvním krokem k demokracii. Vysvětluje libanonský deník.
Švýcarské deníky se ohlížejí za letošním ročníkem Světového ekonomického fóra v Davosu. Podle listu Berner Zeitung proběhl letošní ročník klidněji než ty předchozí. Policisté nemuseli zasahovat proti demonstrantům. Jak ale konstatují švýcarská média, stejně jako v uplynulých letech zůstalo pouze u diskusního fóra. Ze švýcarských novin cituje naše zvláštní zpravodajka ve Švýcarsku Klára Stejskalová.
Po měsících právnických sporů a nekonečných drbů začíná soudní proces s hudební hvězdou Michaelem Jacksonem. Malé kalifornské městečko Santa Maria se stane centrem světové pozornosti. Informuje dnešní Guardian. V Santa Marii se bude hrát o hodně. Nejen o reputaci stárnoucího zpěváka a jednoho teenagera. Soud s Jacksonem přináší do soudních síňí, to co nás nejvíc zajímá: rasismus, sex a celebrity, dodává britský Guardian.