Světové listy o výměně šéfa americké diplomacie
Jak obstojí Condoleeza Riceová ve funkci? Nad tím se zamýšlí saudskoarabský list Arab News. Při své poslední návštěvě Evropy ve funkci ministra, provázely Colina Powella ovace na každém kroku. Bylo vidět, že má osobní šarm a vřelost. Jeho nástupkyně, Condoleeza Riceová, takového ducha starého světa vytvořit neumí. Styl, schopnosti a zkušenosti obou vrcholných představitelů jsou totiž úplně jiné.
Riceová se dnes, v rámci uvedení do funkce, setká se senátory. Předpokládá se, že slyšení proběhnou v pořádku, přesto je pár ožehavých témat, které Riceovou nejspíš neminou. Například senátorka Barbara Boxer dala jasně na jevo, že Riceovou nemíní šetřit. Chce se jí zeptat, jak to bylo s jejími prohlášeními, že Irák může USA napadnout s jadernými zbraněmi.
Condoleeza Riceová bude ministryní zahraničí s nejbližším vztahem k prezidentovi od dob Henryho Kissingera. Mimo jiné to znamená, že ona bude ta tvář Spojených států, kterou uvidí celý svět. Skeptici tvrdí, že úzký vztah s prezidentem nevydrží. Nejen proto, že Riceová bude mít nové a jiné zkušenosti, ale také se s Georgem Bushem tolik neuvidí. Bude totiž cestovat po světě. Ti, kdo novou ministryni zahraničí znají, ale doufají, že se jí díky inteligenci a energii podaří ve funkci obstát, doplňuje list Arab News.
Nový airbus A380 je příslibem evropské spolupráce a příspěvkem k rivalitě Evropy a USA. Píší to francouzské deníky. Jak informuje Le Figaro, slavnostnímu uvedení budou přítomni představitelé čtyř zemí. Ty se na výrobě airbusu podílely. Půjde tak i o oslavu ukázkové spolupráce Francie, Německa, Británie a Španělska. Nový model konečně upevní vítězství airbusu nad konkurenčním americkým boeingem, raduje se francouzský deník.
Polská Rzeczpospolita píše o vykořisťování zaměstnanců v super a hypermarketech. Z listu cituje Martin Dorazín. Supermarkety a hypermarkety to je něco na způsob ráje. Jsou čisté, barevné a levné, píše Rzeczpospolita v článku nazvaném Peklo v ráji a pokračuje. Pokud je něco absolutním protikladem šedivosti, nudy, bídy a primitivního obchodu z dob komunismu, pak jsou to právě super- a hyperobchody. Právě ony se ale staly prvními vykořisťovateli v Polsku. Z osobních svědectví, které se v posledních letech dostaly na veřejnost, vyplývá, že jde o rozšířený jev. A že má zřejmou souvislost s vysokou nezaměstnaností, která způsobila, že zaměstnanec má na trhu práce velmi oslabenou pozici.
Toto téma sice už přestalo být tabu, ale stále vyvolává pocit studu. Přetrvává jakýsi komplex z dob, kdy člověk dělal, že pracuje, a stát dělal, že mu za to platí. V této atmosféře zaměstnavatelé neváhají použít vlastní morálku: zaměstnanec musí potit krev a slzy v té míře, jakou mu jeho šéf určí. A zaměstnanci: Ti si buď chtějí udržet práci, anebo bojují o svoji osobní výhodu bez ohledu na ostatní. Máme málo odvahy a málo solidarity, uzavírá polský list.
Humbuk kolem prince Harryho je zbytečný, konstatuje ve svém dnešním komentáři britský list Daily Telegraph. Naráží tak na aféru, která pohnula celou Evropou: britský královský syn si na večírek oblékl košili s~hákovým křížem. Bývalý britský ministr obrany vyslovil soud jako první: "Někdo, kdo udělal takovou hloupost, by se neměl hlásit do armády", odsoudil prince. Následoval francouzský ministr sportu. Podle něj skandál vážně ohrozil možnost, že by Británie hostila olympijské hry. Rozumím tomu dobře, že totalitní stát, který povraždil miliony lidí, olympiádu pořádat může, ale jít na karneval v~kostýmu dávno svržené říše, je neodpustitelné ? Diví se komentátor listu.
Němečtí politici rozehráli svou vlastní bleskovou válku, když navrhli zákaz nacistických symbolů po celé Evropě. Kdyby se teď Adolf Hitler vrátil na zem, nedivil by se, že v mnoha zemích je jeho ideologie zakázaná a holocaust je považován za zločin. Určitě by ho ale překvapilo, že je to ideologie natolik silná, že jí evropské státy pořád musí potlačovat, dodává Daily Telegraph.