Světové listy o zaměstnanosti mladých

Francouzský list Le Monde dnes přináší zajímavý pohled na problém zaměstnanosti mladých, který jistým způsobem odráží i situaci na českém trhu práce. Nezaměstnanost je celoevropským problémem spojeným s příliš rychlým otevřením trhů, domnívá se deník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V každém státě je ale její míra ovlivněna specifickými faktory. Ve Francii mezi ně patří, kromě slabého ekonomického růstu, nesoulad mezi nabídkou vzdělání a poptávkou na trhu práce. Lidé s maturitou nechtějí vykonávat dělnické profese. Prestiž Technologického a řemeslného vzdělání je slabá a jen vzácně si ho mladí volí dobrovolně. Přitom máme spoustu neobsazených pracovních míst v sektorech stavebnictví, strojírenství, restauratérství a v řemeslné výrobě.

Na úrovni maturity je třeba obnovit dříve populární princip integrovaného profesního vzdělávání, který spojuje státní školství a podnikatelský sektor, píše dále francouzský deník. Žáci by měli možnost strávit část výuky praxí v podniku, který také zajistí pravidelná školení vyučujících.

Situaci je třeba řešit i na úrovni univerzit, kde se počet studentů během třiceti let zvýšil osmkrát. Školy pracují na principu maxilmáního liberalismu. Každý obor je samostatný, zapsat se na něj může kdokoliv s jakýmkoliv předchozím vzděláním a počet studentů neodpovídá nabídce pracovních míst. Absolvent je pak vystaven sám krutosti trhu práce. Pokud tento způsob byl udržitelný v době, kdy měla Francie 200~000 studentů a tříprocentní míru nezaměstnanosti, neprojde nyní, kdy máme 2 miliony studentů a 10 procent nezaměstnaných, uzavírá Le Monde.

Všechny hlavní polské listy na titulních stranách připomínají zítřejší první výročí smrti papeže Jana Pavla II. Přinášejí programy vzpomínkových akcí a píší o procesu svatořečení zesnulé hlavy římsko-katolické církve. Polským tiskem listoval náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Vracíme se k tobě, Rok bez Jana Pavla II. - s těmito titulky a velkými fotografiemi zesnulého papeže vyšly Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza. Oba listy píší o tom, že dnes končí polská část procesu svatořečení Jana Pavla II. V katedrále krakovského Wawelu se bude konat slavnostní poslední zasedání tribunálu pro beatifikaci. Jako jediné bude veřejné a zúčastní se ho například i polský premiér. Práce tribunálu jinak podléhá přísnému utajení. Duchovní za přítomnosti tří notářů zapečetí akta, která obsahují výpovědi svědků zázraků Jana Pavla II. Akta pak budou převezena do Vatikánu a předána hlavnímu tribunálu pro svatořečení.

Polské deníky také připomínají, že se papežův rodný dům ve Wadowicích stane majetkem krakovského arcibiskupství. Včera ho církvi darovala nadace Ryszarda Krauzeho, která ho sama tento týden koupila od dědiců původních majitelů. Těmi byli Rozália a Jechel Balamuthovi. V domě u této židovské rodiny si Wojtylovi pronajímali dva pokoje a kuchyň. V tomto bytě se Karol Wojtyla v roce 1920 narodil a strávil 18 let. V domě bude i nadále muzeum Jana Pavla II. a jedna místnost má na přání původních majitelů sloužit jako expozice dějin wadovických židů, jejichž většinu nacisté zavraždili.

Izrael vždy považoval za větší hrozbu Írán než Irák, píše izraelský deník Haaretz. Takový byl jeho názor i v roce 2003, když propukla válka v Zálivu. Izraeli samozřejmě není líto svržení Saddáma Husajna ani dalších důsledků irácké války, ale existenčním nebezpečím pro něj zůstává Írán.

V Izraeli dnes navíc sílí pocit, že válka v Iráku je "divnou" válkou. Panují obavy o to, zda tento konflikt není veden na úkor důležitější mise v Íránu. Tři roky po invazi nám však navíc hrozí další potenciální nebezpečí - příliš ukvapené stažení amerických vojsk, které by mělo negativní vliv na region a posílilo by Írán a další extrémisty, soudí deník Haaretz. Stále sice existuje konsenzus mezi republikány a demokraty, že k takové situaci nedojde, ale ve světle amerického veřejného mínění není jisté, zda tento postoj potrvá.

Ostatně můžeme si položit otázku, zda Američané válku v Iráku vyhrávají nebo prohrávají, píše v závěru izraelský list. Ze Šestidenní války jsme se poučili, že ani přesvědčivé vojenské vítězství vždy neukončí vojenskou konfrontaci, pokud vítězné síly zůstanou jako síly okupační. Libanonská válka nás naučila, že prodloužený pobyt vojsk udělá ze včerejších stoupenců nepřátele a strategický problém se změní v otázku, jaký bude nejlevnější postup odsunu.

Klientky lokálních bank v saudskoarabském Madinahu jsou rozzlobeny, protože jim lokální banky zmrazily bankovní účty z důvodu nedodržení požadavku - dodat doklad totožnosti s fotografií, informuje o tom list Arab News. Mnoho žen tak muselo čekat na výplatu mezd déle, protože žádaly zaměstnanvatale o vystavení šeku, aby jejich peníze nebyly odeslány přímo na zmrazené účty a mohly si šek nechat proplatit v jiné bance.

Tato politika některých bank, píše dále saudskoarabský list, způsobila velký problém těm ženám, které musejí žádat své muže o povolení mít svou vlastní fotografii na dokladu totožnosti. Mnoho mužů má námitky proti takovým osobním dokumentům, protože jejich manželky musí při fotografování ukázat odhalený obličej.

Tyto doklady také umožňují klientkám bank samostatný přístup k některým službám a operacím, které vyžadují osobní identifikaci. Mnohé ženy si myslí, že by jim k tomu měla stačit "rodinná karta". Většina z nich se ale shoduje na tom, že jim opatření bank nevadí. Jsou ale rozhořčeny jejich přístupem změnit pravidla ze dne na den, konstatuje saudsko-arabský list.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme