Světové listy opět o Ukrajině

Dramatická situace na Ukrajině je stále jedním z předních témat zahraničního tisku - i toho německého. Území větší než Francie je v zorném poli německých ekonomických zájmů, ale také tématem obav z dalšího vývoje. Ty jsou o to větší, že kancléř Gerhard Schröder má velmi dobré vztahy s ruským prezidentem a musí proto balancovat na tenké hraně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Mocenský spor na Ukrajině se znovu přiostřuje, píše Handelsblatt. Mapuje přitom snahy západních a sousedních politiků, jako jsou Javier Solana za EU, polský a litevský prezident Kvaśniewski a Adamkus za sousedy, jednat s ukrajinskou opoziční i promoskevskou reprezentací. Rusko, které se postavilo za naposledy oficiálně prohlášeného vítěze Janukovyče, se v úterý vyslovilo veřejně pro nové volby, upozorňuje na změnu postoje Handelsblatt. Regionální Kölnischer Rundschau v podobném duchu připouští, že vládní ukrajinský tábor je po deseti dnech masivních protestů v ofenzívě. Volební účast 21. listopadu ve východních oblastech Ukrajiny podle deníku die Welt, překročila 100 %. To podporuje obvinění z manipulace a podvodů. Podle ukrajinského práva může NS prohlásit za neplatné hlasování jen v jednotlivých okrscích. Proto také Juščensko napadl výsledky v osmi volebních obvodech, které měly být vítěznou baštou Janukovyče.

Izrael má hlasovat o rozpočtu na příští rok. Jak uvádí izraelský Haarec, kvůli rozpočtu možná padne vláda premiéra Šarona. Premiér se nachází ve složité situaci. Pro schválení rozpočtu potřebuje podporu strany Šinuj. Ta však hrozí, že pro rozpočet ruku nezvedne, nelíbí se jí totiž Šaronův záměr dát peníze jiné menší straně, jejíž hlasy také potřebuje. Ke schválení Šaron potřebuje souhlas obou stran, anebo podporu opoziční Strany práce, vysvětluje deník.

Dnes se ukáže, nakolik jsou výhružky parlamentních stran reálné, zda to Šinuj s hlasováním proti rozpočtu myslí vážně, jaké jsou vyhlídky na vstup opoziční Strany práce do vlády a zda namísto Šinuj může rozpočet podpořit ultraortodoxní strana Šas, uvádí deník. A nic se neobejde bez ústupků, finančních i mocenských, poznamenává list.

Navíc ještě vůbec není jisté, zda pro rozpočet zvednou ruku všichni poslanci Šaronovy strany Likud. Jim se totiž nelíbí skutečnost, že by mohla Strana práce vstoupit do vlády. Nicméně strach z neúspěchu hlasování a tedy z nových voleb je u poslanců vládní strany zřejmě větší než jejich averze ke Straně práce. Není totiž jasné, zda by v mimořádných volbách Likud udržela dosavadních čtyřicet křesel v parlamentu. A současní poslanci by tak ztratili své výnosné zaměstnání, dodává izraelský Haarec.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti, bývalý guvernér a seržant americké armády Tom Ridge včera rezignoval. Jak píše americký list The Washington Post, Ridge stál 2 roky v čele ambiciózního Bushova projektu na reorganizaci vlády. Jeho nově zřízené ministerstvo spojovalo 22 již dříve existujících bezpečnostních agentur bojujících proti terorismu. Sám Ridge se asi nejvýrazněji zapsal na veřejnosti svým nápadem rozlišovat nebezpečnost teroristických útoků pomocí barevné stupnice.

Na Ridgově odstoupení nevidí deník nic špatného - právě ministerstvo vnitřní bezpečnosti zažilo asi největší reorganizační změny z celé Bushovy administrativy. Náročnost jeho postavení zřejmě stojí za Ridgeovou rezignací. Alespoň dostane šanci člověk s odlišným nebo minimálně čerstvým pohledem na věc. Prezident Bush ho však musí nejdřív objevit, konstatuje americký list The Washington Post.

Obrovský žlutý kondom poutá pozornost návštěvníků hlavního města Namibie. Je součástí akcí ke Světovému dni boje proti AIDS, který si připomínáme právě dnes. Jak uvádí list All Africa, AIDS patří mezi černé můry afrického kontinentu. Samotná Namibie zaznamenala ke konci loňského roku na 100 tisíc oficiálně hlášených případů nakažení virem HIV nebo rozvinuté nemocí AIDS.

Namibie si drží smutnou sedmou příčku mezi zeměmi s nejvyšším poměrem nakažení virem HIV. Každý pátý obyvatel je HIV-pozitivní. A co hůř - nemoc stále více zasahuje i ženy a děti. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že pětadvacet procent dnešních mladých namibijských dívek se kvůli AIDS nedožije třicátých narozenin.

Přestože se světové organizace ve spolupráci s vládami snaží propagovat hlavně osvětu a prevenci, stále se ještě nedaří zničit některé mýty, které o nemoci kolují. Chudoba a AIDS tak zůstává těžkým břemenem afrických zemí, uzavírá All Africa.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme