Světové mocnosti dál zvyšují finanční pomoc jihovýchodní Asii

Finanční pomoc přislíbená poničeným zemím jihovýchodní Asie dál roste. Zatím je v čele dárcovského pelotonu Japonsko s půl miliardou dolarů. Německo by ale dnes svou celkovou pomoc mělo navýšit až na 680 miliónů. Také Spojené státy, které zatím přislíbily 350 miliónů, hodlají pomoc při obnově poničené oblasti dál stupňovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé se snaží získat balíčky s humanitání pomocí

lidé se snaží získat balíčky s humanitání pomocí | Zdroj: ČTK

Potřeby jednotlivých zemí sonduje v regionu americká delegace vedená ministrem zahraničí Colinem Powellem, jejíž zatím poslední zastávkou byla Indonésie. Podle odstupujícího šéfa americké diplomacie by přírodní katastrofa mohla mít i pozitivní vliv.

"Uvědomujeme si lidský rozměr této katastrofy. Současná kritická situace snad vzbudí vzájemnou vstřícnost a vytvoří příležitost ke spolupráci mezi znesvářenými stranami. Zároveň myslím, že tato pomoc ukáže muslimskému světu šanci poznat americkou štědrost," prohlásil Powell.

Americký Kongres se po listopadových volbách sešel poprvé v novém složení a hned se zavázal poskytnout finanční pomoc obětem asijské katastrofy. Několik členů Kongresu, včetně šéfa republikánské většiny v senátu Billa Frista, okamžitě odcestovalo do míst tragédie, aby si udělali představu, jaká další pomoc bude ze strany Spojených států potřebná.

Zlepšuje se také okamžitá vojenská pomoc. Pentagon oznámil, že zdvojnásobí počet helikoptér, které pomáhají při humanitárních operacích. V současnosti se na tomto úsilí podílí asi 45 strojů. Do záchranné mise Američané nasadili asi 13 tisíc vojáků. Jde o nejrozsáhlejší vojenskou operaci v regionu do vietnamské války.

Američtí vojáci dávají najevo, že je jim tato činnost bližší, než boj v Iráku. Příslušníci amerických ozbrojených sil opět po delší době cítí, že jsou někde přijímáni jako hrdinové a jsou si v jihovýchodní Asii jistí, že jde o správnou věc. Pentagon zároveň dbá na to, aby měla humanitární operace náležitou publicitu.

Rozpočítáno na obyvatele, nejvíc pomáhají jihovýchodní Asii severské země, které patří co do počtu obětí mezi nejpostiženější. Jen Švédsko pohřešuje na plážích Indického oceánu na 3000 lidí. Pro malý skandinávský stát je to stejná rána jako září 2001. Norsko dalo už víc než miliardu norských korun, což je přes tři miliardy korun.

Celkovou pomoc by dnes mělo navýšit také Německo. Značné částky posílají u našich západních sousedů i jednotlivci a firmy. Jen galaprogram na televizním kanále SAT 1 vynesl více než deset milionů eur v rámci programu ADH/Akce Německo pomáhá. Jde o historicky o vůbec nejvyšší dobročinný výtěžek.

Pomoc soukromých osob a firem dohromady už stoupla na 70 milionů, vládní se může vyšplhat z 20 milionů na půl miliardy eur. Podle ministryně pro rozvojovou pomoc Wieczorek-Zeul jde momentálně hlavně o dodávky pitné vody. Současně ale připouští, že pomoc je dlouhodobým úkolem.

Ujala se také myšlenka kancléře Schrödera, že každý region by měl patronsky pomoci postižné oblasti v jihovýchodní Asii. Nejpozději 12. ledna dorazí na Sumatru vojenská loď s dvěma vrtulníky. Na palubě je také záchranné středisko se dvěma operačními sály a možností pojmout až 100 pacientů, informoval ministr obrany Peter Struck.

Mistr světa ve formuli 1 Michael Schumacher se rozhodl přispět deseti miliony dolarů. To je víc, než kolik chce schválit česká vláda, která mluví o výhledových 200 milionech korun. Na chvostu pomoci Evropy je podle nejnovějších zpráv Slovinsko.

Velká Británie je připravena vyslat do oblastí zdevastovaných přírodní katastrofou jednotky své armády. Konkrétně jde o 120 gurkhských vojáků, kteří mají posádku v Bruneji. Británie zatím poskytla na pomoc postiženým zemím 96 milionů dolarů. Tuto pomoc chce nadále zvyšovat. Ve veřejných sbírkách mezi britskými občany se dalo dohromady dalších 143 miliony dolarů.

Gigantická humanitární operace v jihovýchodní Asii ale stále naráží na obrovské problémy. V nejhůře postižené Indonésii, která hlásí už půl miliónu lidí bez domova, to jsou hlavně zničené mosty a silnice i krajně nepříznivé počasí. Jídlo a pitná voda tam ještě nedorazily k mnoha lidem odříznutým na západním pobřeží Sumatry.

Organizace spojených národů je ale přesvědčena, že pomoc se dostane k většině postižených. V New Yorku to řekl koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland. "Daří se nám v mimořádné míře dopravovat pomoc většině lidí v postižených oblastech. Na mnoha, mnoha místech se ale setkáváme s mimořádnými překážkami," dodal.

Z Acehu jsou také hlášeny případy rabování i únosy dětí. Radiožurnálu to potvrdil zástupce českého velvyslance v Indonésii Lubomíra Freborta. "Zatím byl potvrzen jeden případ, kdy došlo k pašování dítěte v Acehu za účelem nelegální adopce. Nicméně vláda už včera přijala rozhodnutí, které jednoznačně zakazuje jakékoliv adopce dětí mladších 16 rok," uvedl diplomat.

Ničivé mořské vlny vzaly před devíti dny život nejméně 150.000 lidí, kteří se nacházeli v pobřežních částech různých zemí v Asii. Počty každým dnem stoupají, zahynulo i mnoho zahraničních turistů.

Jiří Hošek, Martin Hromádka, David Šťáhlavský, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme