Světoví diplomaté na poslední chvíli hledají dohodu o jaderném programu Íránu

Diplomatům sedmi zemí zbývá ve Švýcarsku posledních pár hodin (do dnešní půlnoci) na dosažení rámcové dohody o íránském jaderném programu. Jejím cílem je vyloučit, aby Írán získal jaderné zbraně. Teherán pak požaduje zrušení sankcí, které na něj uvalily západní státy. Dohoda by měla navázat na stávající omezení íránského programu, které platí do letošního června.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světoví diplomaté hledají ve švýcarském Lausanne dohodu o íránském jaderném programu

Světoví diplomaté hledají ve švýcarském Lausanne dohodu o íránském jaderném programu | Zdroj: Reuters

Dosavadní dohoda omezila íránské obohacování uranu. Pro stabilní dohodu je pak zásadní i možnost kontroly íránského jaderného programu.

Možného vývoje jaderné zbraně se nejvíc obává Izrael, v regionu ale není jediný.

„Je to vyspělá země s jasnými cíli, jejíž moc na Blízkém východě roste. Takže je tu riziko, že by sunnité mohli chtít podporovat různé extremistické skupiny v boji proti Íránu,“ upozornil evropský protiteroristický koordinátor Giilles de Kerchove na riziko takzvaných zástupných válek vedených arabskými státy, hlavně Saúdskou Arábií.

Riskantní je ale podle něj i uzavření dohody a uvolnění sankcí, díky čemuž by Írán získal přístup k penězům.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme