Světoví lídři budou na půdě OSN mluvit o globálním oteplování

Do New Yorku se sešli světoví lídři, aby diskutovali o globálním oteplování. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dá dnes prostor členským zemím, aby ve světové organizaci odstartovali proces, který má vést od slov k činům. V OSN převládá přesvědčení, že globální oteplování je celosvětovým problémem, který si vyžaduje celosvětové řešení. Do diskuse přispěje za Českou republiku, v jednom ze čtyř oddělených panelů, také prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Český prezident má přednést doma široce diskutovaný projev o životním prostředí. Na jednodenní Konferenci o změnách klimatu bude mít v hlavním sále možnost v několika minutách předestřít svou vizi s přihlédnutím k oficiálním stanoviskům České republiky.

Ne všechny země ale vyslali na tuto konferenci, které se říká i klimatický summit, hlavy států nebo premiéry. Své příspěvky přečte za své země řada ministrů zahraničí, kteří se vysloví k omezování emise skleníkových plynů, adaptaci planety na změny klimatu, čistým technologiím a financování řešení následků globálního oteplování.

Největší pozornost se upíná na to, s čím přijdou Spojené státy, které v poslední době připustili, že problémy skleníkových plynů je třeba společně řešit. Američané jsou ale kritizováni za to, že prezident Bush na klimatickém summitu nevystoupí a místo toho pozval lídry nejvyspělejších zemí na konec týdne do Washingtonu, kde se mají domluvit, jak budou v prosinci na indonéském ostrově Bali vystupovat na klíčové konferenci o řešení klimatických změn.

Názory dnešního fóra navečer shrne hostitel konference, generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten doufá, že s podporou 150 zemí, které se summitu zúčastní, se podaří dobře připravit prosincová mezivládní konference o globálním oteplování svolaná právě na Bali. Pan Kimun zároveň vyzval nevládní organizace k tlaku na vlády, které s ochotou jednat o klimatických změnách otálejí.

Třetí fórum, na kterém se tento týden bude o ekologii mluvit, je svoláno do New Yorku bývalým prezidentem Billem Clintonem. Ten chce přimět k dialogu o oteplování Země podnikatele, akademiky, umělce a představitele nevládních organizací.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme