Světoví politici blahopřejí Macronovi. 'Společně za silnější Evropu,' říká Juncker

Novým francouzským prezidentem se stal centrista Emmanuel Macron. Podle výsledků porazil kandidátku francouzské krajní pravice Marine Le Pen. Mnohé veřejné osobnosti mu proto vyjádřili své gratulace.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron při projevu ve volebním štábu po druhém kole prezidentských voleb, které podle odhadů vyhrál. | Zdroj: Reuters

Mezi prvními, kdo Macronovi pogratuloval, byla samotná Marine Le Pen. Ta svému oponentovi poblahopřála telefonicky a veřejně pak uznala porážku. „Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili kontinuitu. Blahopřeji mu ke zvolení, a protože mám na srdci vyšší zájmy země, přeji mu úspěch," sdělila Le Pen.

K francouzské političce se přidala i britská premiérka Theresa May. „Ministerská předsedkyně vřele blahopřeje zvolenému prezidentovi Macronovi k jeho volebnímu úspěchu. Francie je jedním z našich nejbližších spojenců a my se těšíme na spolupráci s novým prezidentem v celé řadě našich společných priorit," uvedla na adresu zastánce užší evropské integrace premiérka, jejíž země odchází z Evropské unie.

Vítězi prezidentských voleb ve Francii Emmanuelu Macronovi srdečně blahopřál mezi prvními i současný prezident François Hollande, který jej podpořil již v předvolební kampani. Během dnešního hlasování dopoledne vzkázal voličům, aby při hlasování neudělali chybu.

Twitter využil k reakci mluvčí Angely Merkel, který k blahopřání Emmanuelu Macronovi využil právě tweet. „Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu," napsal.

Na twitteru se vyjádřil také americký prezident Donald Trump. Uvedl, že se velmi těší na vzájemnou spolupráci. 

Představitelé Evropské unie přivítali vítězství Macrona

Vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách s nadšením přivítali představitelé Evropské unie. Francie si podle nich zvolila evropskou budoucnost. Zároveň věří, že nový prezident pomůže proměnit unii v silnější a solidárnější společenství.

Jako první gratuloval Macronovi předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Italský politik přivítal, že si Francie zvolila setrvání v srdci Evropy a spoléhá na ni, že pomůže změnit celou unii ve prospěch jejích občanů. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker zase věří, že Francie pod Macronovým vedením přispěje k debatám, jak zajistit silnější a progresivnější unii. „Společně za silnější a spravedlivější Evropu," napsal. Předseda summitů Donald Tusk Francouzům blahopřál, že si hlasováním pro Macrona zvolili svobodu, rovnost a bratrství místo tyranie falešných zpráv.

Macronovo zvolení přivítali také představitelé zemí Beneluxu. Podle lucemburského premiéra Xaviera Bettela ve Francii zvítězily evropské hodnoty, otevřenost a solidarita.
Belgický premiér Charles Michel nového francouzského prezidenta vyzval, aby společně dali Evropské unii nový impulz.

Možnosti gratulace se ujali i češti politici

I čeští politici vítají vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve druhém kole francouzských prezidentských volbách. Premiér Bohuslav Sobotka je rád, že se voliči rozhodli pro Francii, která bude nadále hrdou a silnou součástí EU.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je jeho přesvědčivé vítězství dobrou zprávou pro Evropskou unii i pro Českou republiku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ČSSD) zvolení Macrona vítá, protože jako prezident chce, aby Francie hrála silnou a konstruktivní roli v EU, což je v současné době důležité.

Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek Macronovi k vítězství pogratuloval, volba proevropského politika je podle něj dobrá zpráva. ČTK Bělobrádek sdělil, že ale čeká, zda bude rozumět problémům nových členských zemí.

Výsledek francouzských voleb přivítali i další čeští politici, i když někteří s výhradami.„Prohra M. Le Penové je dobrou zprávou. Ale jásat nad výhrou E. Macrona můžeme jen těžko. Na krizi EU nenabízí žádné dobré řešení," napsal například na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš Macronovi pogratuloval, jeho vítězství očekával, sdělil ČTK. „Bude to mít velmi těžké změnit ekonomickou situaci Francie," poznamenal. Dodal, že jeho názory na migraci a další integraci Evropy nejsou realistické. „Doufejme, že bude přístupný argumentům," uvedl.

„Určité" výhrady k Macronovi má i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Jeho přesvědčivé vítězství ale označil za dobrou zprávu, protože Marine Le Penová by rozkládala NATO i EU.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil vítězství Macrona za dobrou zprávu pro Evropu. Jeho úspěch přivítal i lidovecký ministr kultury Daniel Herman. „Teď ve Francii, před pár týdny v Holandsku a před tím v Rakousku zvítězil rozum a zodpovědnost. Tak do toho i u nás!" napsal na twitteru.

K vítězství Macronovi popřál i předseda komunistů Vojtěch Filip. „Francii přeji prezidenta, který alespoň částečně bude řešit problémy, jež ji trápí. A to nejen běžné starosti, ale i bezpečnost, smysluplné působení Francie v Evropské unii v rámci řešení migrace, terorismu a omezení přemrštěného množství byrokracie," uvedl.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš vítězství Macrona vítá a chápe jako dobrou zprávu nejen pro Francii, ale i pro ČR.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v neděli ČTK řekl, že vyjádření Hradu se dá očekávat v pondělí.

Jasmin Ježková, Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme