Světoví státníci si v Johannesburgu připomínají zesnulého Nelsona Mandelu

Svět se v Johannesburgu loučí s Nelsonem Mandelou. Zesnulému jihoafrickému bojovníkovi za práva černochů vzdávají poctu na fotbalovém stadionu v Sowetu státníci z celého světa i desítky tisíc diváků v hledišti. Ceremoniál doprovázejí velká bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním ze zahraničních řečníků na tryzně byl americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Navzdory očekávání se fotbalový stadion v jihoafrickém Sowetu zaplnil asi jen ze dvou třetin.

Lidi zřejmě odradil od účasti na ceremoniálu vytrvalý déšť, který skrápí zemi už od včerejška, nebo i varování médií, že kapacita stadionu nebude stačit. Svoji roli hraje jistě i fakt, že pietních shromáždění se koná po celé zemi vícero.

Před národním fotbalovým stadionem v Johannesburgu byly stovky lidí už během deštivého rána. Podle zpravodajů mezi nimi panovala po celé dopoledne spíš veselá atmosféra. „Nálada není pietní v tom slova smyslu, jak my si představujeme, ale to prostě patří k jihoafrické mentalitě,“ vysvětluje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní ceremoniál rozloučení s Nelsonem Mandelou sleduje i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

Vzhledem k tomu, že na organizaci akce srovnatelné s pořádáním s mistrovství světa v kopané, kterou má JAR také ve stejném prostředí za sebou, měli Jihoafričané jenom pár dní, všechno zatím běží, jak má. Bezpečnost i provoz zajišťuje několik tisíc policistů.

Ceremoniálu se účastní hned tři prezidenti Spojených států: Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama.

„Madiba byl posledním velkým osvoboditelem z 20. století. Jako Ghándí vedl hnutí odporu, které od počátku nemělo moc nadějí na úspěch. Jako doktor Martin Luther King byl hlasem utlačovaných," řekl na stadionu v Johannesburgu Barack Obama.

Mezi řečníky vedle Baracka Obamy jsou jihoafrický prezident Jacob Zuma, kromě jiných také prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová nebo prezident Kuby Raúl Castro.

Na poslední rozloučení s Mandelou míří sto tisíc lidí. Včetně světových státníků

Číst článek

Po dnešní bohoslužbě budou Mandelovy ostatky od středy do pátku vystaveny v Pretorii. Státní pohřeb bude v neděli ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal. Zajištění organizace i bezpečnosti však bude velmi problematické, protože oblast, kde se Mandelova rodná vesnice nachází, není na podobnou akci logisticky ani infrastrukturně připravena.

Na obří stadion v Sowetu se vejde přes 90 tisíc lidí. Právě na tomto stadionu se Mandela v roce 2010 naposledy objevil na veřejnosti.

Nelson Mandela zemřel minulý týden ve věku 95 let.

Nelson Mandela | Foto: Český rozhlas

Zdenka Turková, Jaromír Marek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme