Šéf potravinového fondu vyzval jemenské povstalce, aby nerozkrádali a neblokovali humanitární pomoc

Šéf Světového programu pro výživu David Beasley varoval, že již tento týden může dojít k omezení rozdělování potravinové pomoci do částí Jemenu, které ovládají šíitští povstalci známí jako Húsíové. Informovala o tom agentura Reuters. Světový program pro výživu po povstalcích požaduje, aby zavedli opatření, která zabrání krádežím a obstrukcím při distribuci pomoci.

New York/Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci podle WFP humanitárním pracovníkům opakovaně zabránili v přístupu k hladovějícím civilistům či zablokovali konvoje s pomocí | Foto: Khaled Abdullah | Zdroj: Reuters

David Beasley rebely vyzval, aby „je jednoduše nechali dělat jejich práci“. „Jestliže se nám nedostane ujištění, která žádáme, dojde k postupnému přerušení potravinové pomoci, nejspíš již na konci tohoto týdne,“ řekl šéf Světového programu pro výživu (WFP) na jednání Rady bezpečnosti OSN.

Zapomenutá a podceňovaná válka v Jemenu. ‚V očích lidí vidíte, jak jsou zoufalí,‘ říká lékař Dušan Mach

Číst článek

Jak dodal, pracovníci agentury OSN nemohou pracovat nezávisle a pomoc je v povstaleckých oblastech různě přerozdělována.

Obstrukce

Za největší překážku v Jemenu označil WFP obstrukce a neochotu spolupracovat ze strany některých povstaleckých vůdců. Povstalci podle WFP humanitárním pracovníkům opakovaně zabránili v přístupu k hladovějícím civilistům či zablokovali konvoje s pomocí; mezinárodní organizace rovněž zaznamenala, že někteří povstalci se vměšovali do rozdělování pomoci.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme