Světový rekord překonán. Ve Francii se k obloze vzneslo 456 horkovzdušných balonů

Mimořádný pohled v pátek ráno nabídla obloha v okolí Chambley-Bussieres na východě Francie. Do vzduchu se tam v jednu chvíli vzneslo 456 horkovzdušných balonů. Padl tak světový rekord v simultánním startu těchto vzdušných korábů. Dosud platil rekord společného vzletu 433 horkovzdušných balonů, který padl před dvěma lety na témže místě, uvedla agentura AFP.

Chambley-Bussieres Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celosvětové setkání příznivců balonového létání se koná na letišti v Chambley každé dva roky. Letos ale nezačalo nejlépe. Špatné povětrnostní podmínky donutily organizátory pokus o překonání světového rekordu dvakrát odložit. Nejprve v neděli a poté i ve středu.

Obloha v pátek byla sice zatažená, organizátoři se ale ráno odhodlali k pokusu, protože byl velmi slabý vítr. Dostat všechny vozy s balony na startovní plochu trvalo zhruba 45 minut, přičemž 456 balonů se seřadilo do čtyř řad měřících celkem více než šest kilometrů.

Tuto mimořádnou operaci postihla pouze jedna patálie. Balon jednoho anglického pilota se zamotal do elektrického vedení. Při nehodě se nikdo nezranil, balon byl ale poškozen.

Do třetice se tak v pátek start podařil a kolem deváté hodiny ranní překonání světového rekordu na místě potvrdil notář.

Na světovém rekordu se podíleli nadšenci z více než 45 zemí z celého světa, jejich rekord pozorovalo od časného rána několik tisíc diváků. Někteří si při této příležitosti poprvé v životě vyzkoušeli let balonem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme