Světový tisk hlavně o amerických volbách
Rakouský deník Die Presse píše v komentáři nazvaném George Bush podává ruku k usmíření: Poražený Al Gore vyzývá občany, zejména pak své zklamané stoupence, aby se sjednotili a stáli za novým prezidentem. Po pětitýdenních povolebních tahanicích se oba soupeři snaží o sjednocení národa. Toto je Amerika a my povyšujeme zemi nad politické strany, prohlásil George Bush. Viditelná snaha o smíření už přinesla své ovoce. Podle výzkumu amerického veřejného mínění je 80 procent občanů připraveno akceptovat George Bushe jako legitimního prezidenta země. V řadách demokratů dosahuje je podpora Bushe zhruba 60 - procentní, což je všeobecně pro Bushe velmi příznivý výsledek, poznamenává rakouský Die Presse.
Ukončeným americkým prezidentským volbám se věnuje i britský deník Guardian. Na svých stránkách komentuje rozhodnutí republikánských politických špiček, upravit dosavadní volební systém v USA. Podle vyjádření republikánského vůdce v Senátu, Trenta Lotta, by se reforma volebního systému USA měla stát jedním z klíčových úkolů nového prezidenta. Republikáni si podle listu totiž uvědomili, že by v budoucnu mohli narazit na odvetu voličů, pokud se jim nepodaří zajistit dostatečnou transparentnost průběhu voleb a volebních výsledků. V letošních volbách tento systém selhal. Jak dále list uvádí, nově zvolený prezident se příští týden setká s úřadujícím prezidentem Billem Clintonem a také viceprezidentem Gorem. Ještě před jejich osobním setkání v Bílém domě vyzval Clinton svého nástupce, aby nevedl Spojené státy do izolace, kterou Bush zahrnul do svého volebního programu. Clinton jej naopak vyzval, aby udržel přední postavení USA jako státu, který intervenuje v zájmu bezpečnosti na celém světě, a aby navíc i nadále poskytoval pomoc rozvojovým zemím. Bush však vedl svou předvolební kampaň na zcela odlišných názorech, např. na odmítavém postoji vůči zásahu americké armády na Balkánu, uzavírá britský Guardian.
Britský deník Independent se na přední stránce věnuje neutěšené situaci bílých obyvatel Zimbabwe. Zimbabwský prezident Robert Mugabe, který už delší dobu potlačuje práva bílých v zemi, zejména pak farmářů, vyzval stoupence vládnoucí strany, aby vnesli strach do srdcí bělocha, skutečného nepřítele. Jen krátce poté, co byl zabit další z bílých farmářů, prezident na kongresu vládnoucí Zimbabwské národní vlastenecké fronty prohlásil: Země je naše: od narození, podle práva, díky boji! Afrika Afričanům, Zimbabwe Zimbabwanům! A dodal, že je nepřijatelné, aby hospodářská moc byla v rukách úzké minority potomků kolonialistů. Na to doplácejí především naši lidé. Současná ekonomická situace Zimbabwe, kdy vláda nemá dostatek prostředků na zajištění plynulých dovozů, vzbuzuje spekulace o setrvání Mugabeho v čele strany. Mnozí se domnívají, že prezident, který vykonává svou funkci už 20 let, žije mimo kontakt sekonomickou realitou své země a měl by odejít, dodává britský Independent.
Stejný deník přináší komentář nazvaný Haiderova návštěva papeže rozezlila Italy. V něm uvádí, že bývalý vůdce rakouské Strany svobodných, Jörg Haider, dokázal přivést papeže do rozpaků. Všechno začalo tím, když rakouský kraj spravovaný v současnosti Haiderem nabídl pro vatikánské Svatopetrské náměstí vánoční strom. Celá věc byla dohodnuta předchůdcem Haidera. Ten po svém nástupu do funkce rozhodl, že by to měl být právě on, kdo povede oficiální ceremoniál předání stromu Vatikánu. Vyhlídka toho, že papež přijme Haidera známého svými rasistickými názory, vyvolalo v Itálii pobouření. Haider je podezírán z toho, že v Itálii rozpíná své větve pro jeho úzký vztah k italské separatistické Lize severu. Aby toho nebylo málo, vyjádřil Haider v nedávném rozhovoru pro italský list Corriere della Sera naději, že Vatikán by mohl podpořit jeho úsilí v zabránění příchodu muslimských imigrantů do křesťanskéEvropy. Papež ale naproti tomu volá po stejném zacházení se všemi přistěhovalci, bez ohledu na jejich vyznání, dodává britský deník Independent.