Světový tisk informuje o týrání vězňů v amerických válečných vězeních

Porážka sociální demokracie německého kancléř Gerharda Schrödera. Tomuto tématu se na svých stránkách věnuje britský deník Daily Telegraph. Dnešní list New York Times konstatuje, že i přes sliby nedokázala americká vláda vyšetřit týrání vězňů ve vojenských táborech v Iráku, Afghánistánu a ve věznici Guantanámo Bay na Kubě. Tuto situaci komentují také internetové noviny v Afghánistánu. Francouzská média si všímají kultury: referují o právě skončeném filmovém festivalu v Cannes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý kancléř Gerhard Schröder a jeho sociálně demokratická strana utrpěli historickou porážku. Situaci analyzuje dnešní Daily Telegraph. Obyvatelé Severního Porýní-Vestfálska odmítli čtyřicetiletou vládu sociálních demokratů a v zemských volbách dali přednost opoziční křesťanskodemokratické CDU. Výsledek voleb, které byly považovány za jakýsi průzkum pro volby federální, nejspíš vážně ovlivní německou politiku i ekonomiku. Je předzvěstí největšího politického otřesu za poslední desetiletí. Je možné, že němečtí sociální demokraté přijdou kvůli ztrátě Severního Porýní v příštích volbách i o místo ve vládě.

To by se hodilo levicovému křídlu SDP, které v porážku ve volbách dokonce doufá. Plánuje, že se tak dostane k moci místo Schröderovy frakce. A co za Schröderovou porážkou stojí? Může to být frustrace z nepopulárních vládních reforem. Němci se museli vypořádat s nárůstem poplatků za zdravotní péči, redukce důchodů a hlavně drastické snížení podpory v nezaměstnanosti pro ty, kteří jsou bez práce dlouhodobě, dodává britský deník.

Americký prezident George Bush nedávno řekl, že to, jak se jeho administrativa vypořádá s týráním vězňů v Abú Graib bude příklad průhlednosti pro celý svět. Že viníky exemplárně potrestá. Bohužel, jak se ukázalo, nic z toho není pravda, píšou dnešní New York Times. Vláda nedokázala řádně vyšetřit týrání a zneužívání vězňů v amerických vojenských táborech v Iráku, Afghánistánu a ve věznici Guantanámo Bay na Kubě.

Ukazuje se, že týrání vězňů nebylo jen sadistické chování jednotlivce, ale promyšlená strategie Bushovy administrativy. Je to výsledek rozhodnutí prezidenta a jeho suity nerespektovat Ženevské konvence i americké právo, tedy pokud jde o vězně zadržené během antiteroristických operací, vysvětluje americký deník.

Situaci komentují i afghánské internetové noviny Afghan News Network. Přichází doba zkoušky afghánsko-amerických vztahů, tvrdí. Na nedělním setkání s americkým prezidentem byl afghánský prezident Hamid Karzaj zprávou šokován a požadoval okamžité vyšetření. Stáli za ním všichni Afghánci, kteří byli zvědaví, jak moc dokáže na George Bushe zatlačit.

Nakonec se ale v přímé palbě ocitl Karzaj. Washington mu předhodil, že se nedokázal vypořádat s produkcí heroinu a dalších drog, kterou je Afghánistán proslulý. I tak, i když Karzaj pořád považuje Spojené státy za svého nejbližšího spojence, nálada v Kábulu se změnila. Podpora amerických vojáků v Afghánistánu se výrazně snížila, myslí si afghánský internetový deník.

Francouzské sdělovací prostředky si všímají právě skončeného Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se nesl poněkud ve stínu probíhající kampaně před referendem o Evropské ústavě. Z deníku cituje zvláštní zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd: Francouzský tisk o MFF v Cannes

Pavel Novák, Jan Šmíd, Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme