Světový tisk: Italský expremiér znovu před soudem

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi bude opět, a to už poosmé, postaven před soud. V předběžném řízení totiž soudce rozhodl, že má dost důkazů, aby mohl Berlusconiho obvinit z korupce. Berlusconi měl podle obžaloby uplatit 600 tisíci dolary svého někdejšího advokáta Davida Millse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Chtěl si zajistit právníkovo falešné svědectví ve dvou soudních případech, týkajících se Berlusconiho společnosti Mediaset. O aféře samozřejmě informují především italské deníky, ale také britské, protože britský právník David Mills se kvůli případu rozchází se svou manželkou, ministryní kultury Tessou Jowellovou. Novináři si ale všímají především toho, jak "obratně" Berlusconi a jeho právníci v případech postupují.

Jak píše například italská La Stampa: "Rozhodnutí soudce Fabia Paparelly nebylo od začátku do konce lehké. Berlusconiho obhájci využili veškerých procedur, aby mu znemožnili vyřknout rozhodnutí o předání případu před milánský soud. Vzápěti jeho výrok zpochybnili jako "předvídatelný" a "předem rozhodnutý", píše La Stampa a dodává: "Včera odpoledne předběžný soudce skončil svou práci a vynesl rozhodnutí. Na rozsudek si ovšem ještě počkáme. Rozhodně ho neuslyšíme v prvním stání."

Americký tisk rozsáhle komentuje situaci v Iráku. Koaliční vojáci tam totiž zažívají nejkrvavější měsíc od začátku operace - Američané ztratili v Iráku za říjen už přes 100 vojáků. Deníky si všímají toho, že teroristé rozpoutali nebývalé násilí před nadcházejícími volbami do amerického Kongresu. Pokračuje washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

List Washington Post upozorňuje na nový nebezpečný jev. Do irácké policie plánovaně pronikají extrémisté. Nějakou dobu působí jako standardní příslušníci vládních bezpečnostních sil, ale pak začnou nečekaně vraždit. Washington Post cituje americké poradce, podle kterých příslušníci šíitských i sunitských extrémistických milicí už infiltrovali do 70 procent iráckých sil. Americký deník zpochybňuje slib velitele koaličních vojsk generála Caseyho, že irácké bezpečnostní síly budou do půldruhého roku kontrolovat situaci v zemi. Uvádí třeba příklad iráckého policisty, který v obavě o život svůj i svých blízkých nemůže navštívit ani vlastní rodinu.

Do izraelské vládní koalice totiž vstoupila krajně pravicová strana Izrael - náš domov. Izraelský deník Haaretz podrobil v této souvislosti tvrdé kritice předsedu strany Avigdora Liebermana. Převládající přirovnávání Avigdora Liebermana k Jörgu Haiderovi je křivdou vůči rakouskému nacionalistickému politikovi, píše Haaretz. Haider má k čestnosti daleko, ale ani ve svém nejfašističtějším období nevyzýval Rakousko, aby se zbavilo občanů, kteří žili v zemi po generace. Také nikdy nenavrhoval postavit poslance reprezentující tyto skupiny před popravčí četu. Při svém vstupu do vládní koalice Haider podepsal deklaraci, ve které se zavázal respektovat evropské principy demokracie a ochrany lidských práv a chránit práva menšin.

A jak je na tom Lieberman? Slyšel někdo od vůdce strany Izrael náš domov po jeho vstupu do vládního kabinetu jakoukoli poznámku ohledně politických ideálů jeho strany? Neomluvil se izraelským Arabům, neodvolal ani svá prohlášení na adresu arabských poslanců. Naopak stále je propaguje, píše list a uzavírá: "Ticho ze strany hlavního proudu izraelské politiky je v očích světa legitimizací Liebermanovy osoby a podrývá kritický postoj vlády vůči nepřátelům Židů ve světě. Pokud totiž židovský politik, který požaduje odsunutí arabské minority za hranice sedí v izraelské vládě, proč by v rakouské vládě nemohl sedět antisemita?," domnívá se izraelský list Haaretz.

Jana Samková, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme