Světový tisk o blížící se válce proti Iráku

Amerika samozřejmě na bitevních polích zvítězí a pravděpodobně to bude snadné vítězství, domnívá se deník International Herald Tribune. Ale co se bude dít, až bude po boji? Členové Bushova týmu si zřejmě myslí, že některé země změní názor, až uvidí šťastné Iráčany vítat americká vojska. Ale jsou na omylu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství v Iráku neukončí světovou nedůvěru ve Spojené státy, protože Bushova administrativa znova a znova dokazuje, že nehraje podle pravidel, píše International Herald Tribune. Bush si evidentně myslí, že může přinutit Radu bezpečnosti OSN, aby podporovala jeho plány.

Mnohem zarážející je prezentace a podpora konfliktu na domácí scéně. Prezident Bush jde zcela jiným směrem než jeho předchůdce Clinton v roce 1998. Místo aby Američané slyšeli tvrzení o jaderných programech - ať už založených na formálních chybách nebo falešných důkazech, dostali informace o propojení lidí z Al-Kajdy na zpravodajské služby, což svět považuje za nesmysl. O těchto vážných nedostatcích americká média téměř neinformují. A tak většina Američanů vůbec nechápe, proč zbytek světa nevěří Bushovým motivům. Jeho administrativa totiž ví, že si může dovolit vydávat prohlášení, která se nakonec ukážou jako falešná. Podporu na domácí scéně to nezmění, soudí list International Herald Tribune.

Organizace spojených národů a Severoatlantická aliance jsou v krizi, píše japonský deník Japan Times. Japonsko tedy musí rychle posílit své spojenectví se Spojenými státy, jinak riskuje, že zůstane osamoceno a bez pomoci v nebezpečném sousedství Severní Koreje. Rada bezpečnosti nemá téměř žádný význam při řešení roustoucí krize na Korejském poloostrově, protože Rusko a Čína mají právo veta. Nynější konflikt v Iráku Radu bezpečnosti rozdělil ještě výrazněji. Jediný spojenec, který Ameriku pevně podporuje, je Velká Británie, a tak Amerika nyní řeší irácký konflikt téměř jednostranně.

Je to zvláštní pro zemi, která se v minulosti zúčastňovala válek v rámci aliancí. Musíme si uvědomit, pokračuje japonský deník, že případný konflikt s Pchjongjangem by nejvíc ohrozil Jižní Koreu a Japonsko. Spojené státy jsou jedinou zemí, o které s jistotou víme, že přijde na pomoc. Dokud americká vojska zůstanou v Japonsku, každý severokorejský útok na Japonsko by ohrozil i americké zájmy a přinutil Američany konflikt řešit. Potřebujeme, aby Američané měli důvod v Japonsku zůstat. Proto je podpora války v Iráku, kterou vyjádřil premiér Koizumi prezidentu Bushovi, krokem správným směrem, uzavírá list Japan Times.

Nad ztrátou autority Rady bezpečnosti OSN ve světle blížící se intervence v Iráku se zamýšlí polský deník Rzeczpospolita. Z jejího redakčního komentáře cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák cituje z listu Rzeczpospolita

Slovenská Pravda kritizuje postoj premiéra Dzurindy: Ještě dřív než George Bush vystoupil s ultimátem adresovaným Hussajnovi, pospíšil si slovenský premiér Dzurinda s ubezpečením, že podpoří Spojené státy v tvrdém postupu proti Hussajnovu režimu. Bohužel, toto nevkusné podlézání Washingtonu bez ohledu na postoje dalších evropských partnerů je příznačné pro zahraniční politiku naší vlády, a především pro Mikuláše Dzurindu. Jako křesťanský politik by měl nyní věnovat víc pozornosti slovům papeže Jana Pavla II., který varuje před krvavým konfliktem. Pokud chce Dzurinda vyjádřit podporu vojenským akcím Spojených států v Iráku, měl ji aspoň podmínit novým rozhodnutím Rady bezpečnosti. Ostatně - jeho vláda to ještě nedávno slibovala, podotýká slovenský list Pravda.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme