Světový tisk o Blízkém východě i Katharine Hepburnové

Na Středním východě stoupá nová naděje, píše americká deník New York Times. Všichni doufají, že odsunem okupujících izraelských jednotek z pásma Gazy skončí takzvaná tisícidenní válka, tedy konflikt trvající už třicet tři měsíců. Odsun je prvním krokem v dohodě zvané cestovní mapa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Dnes se sejdou palestinský ministr obrany a izraelští generálové, aby dohodli zbytek. Podle obou stran má cestovní mapa naději na úspěch. Obě země se ale zaříkají nezbytnou spoluprací té druhé strany. Problémem by mohl být izraelský požadavek na úplné odzbrojení a zničení palestinských organizací Hamás a Islámský džihád.

Jejich odpověď je jasná: Jen na postoji Izraele závisí úspěch cestovní mapy! Organizace se ale zatím držely zpátky, když izraelské jednotky opouštěly území Gazy. Zanechaly za sebou sedm tisíc izraelských osadníků, které střežily před necelým milionem palestinských obyvatel, a kilometry spálené země plné pomerančových plantáží a rozbořených domů, dodávají New York Times.

Právě dnes končí řecké šestiměsíční účinkování v čele Evropské unie a Atény předávají řízení patnáctky Římu. Mnohé evropské deníky zkoumají obavy, co italské předsednictví vlastně přinese. Neklid způsobuje hlavně současný muž číslo 1 Itálie premiér Silvio Berlusconi. Jeho možný vliv na chod unie analyzuje i belgický list La Libre belgique, ze kterého vybírá bruselská zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová cituje z La Libre belgique

Ve věku devadesáti šesti let zemřela včera hollywoodská hvězda Katherine Hepburnová. V americkém Old Saybruku tak odešla skutečná filmová legenda, myslí si britský Independent. Vlastnila totiž čtyři Oscary a zahrála si v mnoha slavných filmech jako Hádej, kdo přijde na večeři nebo Africká královna.

V soukromí se ale pasti slávy zarputile bránila. Nejdůležitější je život, tvrdila. Dům, rodina, narození a potom smrt. Hraní je jen způsob, jak si vydělat na denní chleba. Začínala na Broadwayi v roce 1932. Hned za svůj třetí film, Morning Glory, získala Oscara. Pak už vše běželo jako na drátkách.

V roce 1942 potkala svou životní lásku, Spencera Tracyho, se kterým byla přes dvacet let, až do jeho smrti. Následujících několik desetiletí natočila své nejlepší kousky a krátce potom, co získala Oscara za film Na zlatém jezeře, odešla do ústraní. Její konec provázela Parkinsonova choroba. Tolik Independent o životě slavné herečky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme