Světový tisk o boji s terorismem

Pařížská Liberation poznamenává k dosavadním výsledkům boje s terorismem: Je přímo symbolické, že Spojené státy tři měsíce po útocích teroristů na New York a Washington mohou oznámit zničení základen teroristické organizace Al-Kajdá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ale boj s terorismem není ještě ani zdaleka vybojován. Prezident George Bush ještě nemůže ohlásit vítězství, i kdyby svůj úspěch korunoval zadržením nebo likvidací Úsámy bin Ládina. Mezinárodní terorismus je totiž jako Herkulova hydra, které uťaté hlavy zase ihned dorůstaly.

Pro George Bushe je možná snadné useknout afghánskou hlavu monstra teroru. Jenže americký prezident se bude muset brzy začít zajímat o méně nápadná chapadla tohoto světového netvora, která jsou stejně jedovatá, soudí pařížský list.

Ke sporu Itálie s Evropskou unií v otázce evropského zatykače v boji s terorismem napsala římská La Repubblica: Premiér Berlusconi našel konečně řešení: akceptujeme evropský zatykač a na oplátku akceptují partneři Unie, že pro Itálii nebude platit.

Tedy alespoň do doby, než změníme ústavu. Je to - přiznejme si - geniální tah. Neboť u nás se nezmění absolutně nic, dokud parlament ústavu nezmění. A to může trvat léta, ba desítky let. To přiznal Silvio Berlusconi, uvádí La Republica.

Politický úspěch italského premiéra má svou cenu, navazuje milánský Corriere della Sera. Liga severu svým oživlým tlakem zapůsobila. Po řadě nevýrazných měsíců opět zazněl její hlas v parlamentě i na ulici.

Její protievropský postoj sice Berlusconi poněkud zkorigoval, ale v podstatě je příliš neskandalizoval. Nakonec Itálie potvrdila svou tradici - jako země, která se Evropy neodříká a od zbytku kontinentu se nechce izolovat, píše Corriere della Sera.

Dánský list Politiken konstatuje, že italský premiér Berlusconi potvrdil nejhorší obavy: je sice demokraticky zvolený, ale viditelně není demokrat. Nejmarkantněji se to projevuje v jeho vztahu k hospodářské kriminalitě - jako je praní špinavých peněz - a k mezinárodní právní spolupráci. Jeho zákonná opatření působí jako ochrana jeho vlastní osoby, což ho zbavuje posledního zbytku věrohodnosti.

Berlusconi a někteří z jeho ministrů používají tak drsnou a agresivní rétoriku, že demokracii vážně podkopává. Berlusconiho politika vůči EU má charakter "kramářské mentality". Časy, kdy bylo možno Itálii považovat za angažovaného a konstruktivního partnera, jsou ty tam, končí dánský "Politiken".

Silvio Berlusconi, který přežil několik soudních žalob, má něco proti justici, navazuje pařížský Le Figaro. V protikladu ke zbývajícím 14ti partnerům Unie vznesla Itálie námitky proti chystanému evropskému zatykači.

Měl by při ohrožení terorismem od roku 2004 zjednodušit nekonečné formality kolem vydání pachatelů některého z 32ti vyjmenovaných trestných činů. Berlusconi to zřejmě považoval za osobní útok. Proto chtěl korupci a praní špinavých peněz z tohoto seznamu vyškrtnout, připomíná Le Figaro.

K nadcházejímu prosincovému summitu Evropské unie na zámku Laeken v Belgii uvádí britský The Guardian, že by mohl znamenat určitý obrat. Bude se hodně hovořit o anti-terorismu...ale dlouhodobě by mohla tato vrcholná schůzka přinést trvalý výsledek:

Mohla by být mezníkem situace, kdy evropští politikové mlčky přiznají, že Evropa musí hledět do budoucnosti pragmaticky, nikoli idealisticky. To by byla dobrá zpráva pro obchod, ekologii, obranu i pro euro, soudí britský deník.

Milan Kopp, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme