Světový tisk o Evropském hospodářském prostoru

Včerejšímu podpisu dohody o rozšíření Evropského hospodářského prostoru ze strany Lichtenštejnska, Norska a Islandu se zákonitě věnuje tisk v miniaturním alpském knížectví. Z Vaduzu cituje z článků zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Tisk

Americký místodržící v Iráku, Paul Bremer, se včera nečekaně vrátil do Spojených států na setkání se členy Bushovy vlády.

Píše o tom mimojiné americký deník The New York Times. Vláda chce zrychlit proces předávání moci do iráckých rukou a nelíbí se jí Bremerův metodický plán pro volby do iráckého parlamentu. S volbami se v něm totiž počítá nejdřív za dva roky. Podle kuloárních informací ale prezident Bush neztratil ve svého iráckého koně důvěru. Jak si ale vysvětlit tak bleskový příjezd do Washingtonu?

Paul Bremer kvůli němu zrušil i setkání s polským premiérem Millerem. A Polsko je přitom jedna z mála zemí, která chce Iráku pomoci i vojensky. Podle některých pozorovatelů by Bremerův příjezd mohl souviset s prohlášením generála Sancheze. Ten označil bojůvky svých jednotek s Iráčany za skutečnou válku a v minulých dnech oznámil, že v ní dochází k obratu. Dalším důvodem by mohla být tajná volba spolehlivého domorodého vůdce. Do jeho rukou by pak Američané vložili moc do doby, než budou volby do iráckého parlamentu.

Pravděpodobná je ale i eventualita, že byl Bremer pozván takříkajíc "na kobereček". Měl by vysvětlit, proč se nedokáže dohodnout s iráckou Radou pětadvaceti. S tou má spolupracovat na všech společných rozhodnutích, ale konsensus se jaksi nedaří. A americká administrativa už začíná být netrpělivá, myslí si deník The New York Times.

Japonské justici se podařilo vyřešit zapeklitý oříšek, píše tamní deník Japan Times. Místní soudci se přeli o státní příslušnost dvojčat, která se narodila jednomu japonskému páru. Biologickou matkou dvojčat je ale Američanka. Japonským manželům je už přes padesát a proto se rozhodli pomoci chlapcům na svět prostřednictvím umělého oplodnění v USA. Jedna Američanka tak darovala vajíčko a další dvě donosily dvojčata.

Kalifornské úřady, stejně jako japonské velvyslanectví uznaly oba Japonce jako rodiče. Ty ale po příjezdu domů čekalo překvapení! Místní úřady totiž s jejich rodičovstvím nesouhlasily. Po několikatýdenních tahanicích se nakonec do věci vložil i ministr spravedlnosti Nozawa. Ten prohlásil, že japonský tatínek je skutečným otcem dítěte. Chlapci tak konečně mohli získat japonské občanství. Japonská matka se ale svých rodičovských práv nedočká. Děti získaly hned dvě občanství díky porodu ve Spojených státech už totiž mají i to americké, popisuje situaci deník Japan Times.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme