Světový tisk o irácké krizi

Reakce zámořských novin na ústupek Iráku je velmi zdrženlivá. Stejně jako názor šéfa inspektorů OSN Hanse Blixe. Americký deník New York Times zdůrazňuje, že v dopise, který Bagdád zaslal Hansi Blixovi se píše, že Irák v principu zničí své rakety al Samúd-2.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nejen díky této kouzelné formulce je jasné, že snaha spolupracovat je u Hussajna méně než vlažná, píše list.

Totéž si myslí i americký prezident Bush. Při setkání s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím jednoznačně prohlásil, že rakety, ať už je jich jakékoliv množství, jsou jen špičkou ledovce. Spojené státy podle něj požadují absolutní odzbrojení. Je jasné, že Spojené státy se ženou do války, ať už s podporou spojenců či ne. Bush dokonce nemá ani podporu všech kruhů v Bílém domě. Sám svou válku ale nevyhraje, domnívá se deník New York Times.

Podle deníku Washington Post dal Irák do rukou odpůrců války vysoké karty. Bush teď už jen tak nepřesvědčí, že inspektoři nepotřebují víc času, domnívá se list. Zvlášť, jestli Irák přistoupí na Blixův návrh. Podle něj musí Bagdád zničit své rakety do soboty. To potvrzuje i reakce Francie a Ruska. Stejně jako newyorské Timesy, i Washington Post se ale domnívá, že Irák válku neodvrátí.

Ať už se Irák dohodne jakkoliv, naše záměry to nezmění ani v nejmenším, potvrdil to americký ministr zahraničí Colin Powell v rozhovoru pro deník. Izraelský deník Haarec zase upozorňuje na to, že irácká spolupráce přišla příliš pozdě. Deník reprodukuje slova Hanse Blixe. Ten se pozastavoval nad tím, že Spojené Státy i bezpečnostní inspektoři mohli řadu měření a výzkumů provést už dřív. Za současné spolupráce Iráku mohly být rakety al Samúd-2 odstraněny už dávno. Situace v Iráku destabilizuje Střední Východ už příliš dlouho, myslí si list.

Izraelský Haarec se také domnívá, že Blixova reakce byla ukvapená. Přistoupil na iráckou snahu o příměří. Praktická stránka zničení raket však nebyla dořešena. Kdy a jak budou zbraně zničeny, je zatím ve hvězdách. Optimistická víra v obrácení Hussajna se střetává s tvrdou realitou. Zjištění bezpečnostních inspektorů totiž zatím nevyvrátilo, že Irák vyrábí zbraně hromadného ničení, upozorňuje izraelský deník.

Nejen střední východ je destabilizovaný očekávanou válkou. V celé Evropě probíhá ekonomické zpomalení. Francouzský deník Le Figaro píše, že místní obchodníci se cítí v pasti díky přibližující se váce v Iráku a jejím ekonomickým následkům a neutěšené finanční situaci ve Francii. Ekonomická recese v Německu celou věc ještě zhoršuje. Vše závisí jen na tom, zda si americký prezident Bush najde cestu k Radě Bezpečnosti. V opačném případě asi propad stále poroste a to v závislosti na pravděpodobnosti přibližující se války. Většina francouzských obchodníku teď může jenom doufat, píše francouzský Le Figaro.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ještě ani neustavil novou vládu a sdělovací prostředky se už zabývají jejím svržením. Nejaktuálnější otázou všech dnes je, zda a kdy se bývalý šéf strany Jörg Heider pomstí Schüsselovi. Z rakouského tisku vybírá tamní zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakouský tisk

Marie Woodhamsová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme