Světový tisk o katastrofě v Indickém oceánu

Nejen v jihovýchodní Asii nedá zemětřesení místním lidem spát. Obyvatele Austrálie a Nového Zélandu nedávno vyděsil seismolog Ted Bryant, který tvrdil, že podobná katastrofa byla očekávána také v oblasti Oceánie. Píše o tom novozélandský deník The New Zealand Herald.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turistky na ostrově Pchi Pchi | Foto: EPA

Mezi veřejnost se totiž dostala informace o tom, že v oblasti hlavního geologického zlomu v oblasti Nového Zélandu, kde podle zmíněného odborníka nastává zemětřesení každých pět set let, byly očekávány otřesy silné až osm stupňů Richterovy škály.

Poslední přírodní katastrofa přitom byla právě před touto dobou. Teď ale ostatní seismologové mají plné ruce práce, aby uklidnili znepokojenou veřejnost. Podle jejich názoru není možné zemětřesení ani jeho následky očekávat za přesně určený počet let. Prostě se stane, že v průměru desetkrát za tři tisíce let se země přihlásí o slovo, vysvětluje novozélandský list The New Zealand Herald.

Japonci podléhají kouzlu magie, všímá si japonský deník The Japan Times. Klid před bouří tak bylo možné nazvat předcházejících deset let, kdy Japonsko věnovalo trikům kouzelníků minimální pozornost. Teď je ale magie zpátky ve vší slávě a Japonci se ochotně vzdávají svého majetku, aby ho vyměnili za různé kejkle a zábavu. Kouzelníci přitahovali vždycky spíše malé děti, v současnosti to ale neplatí, popisuje kouzelnickou horečku japonský list.

Jen od léta vzrostl počet návštěvníků různých magických show až pětkrát a mezi nimi je možné vidět lidi v nejrůznějším věku. Častými návštěvníky kouzelnických salonů jsou japonští studenti, a to zejména mužského pohlaví. To je generace, která vyrůstala v knihách o Harrym Potterovi, a tak možná i jemu vděčí za nadšení pro magii, domnívá japonský list The Japan Times.

Zábavní pyrotechnika, jásot a zbytečně bujné veselí letošní smutné silvestrovské noci je námětem mnoha rakouských sdělovacích prostředků. Tomuto tématu věnuje pozornost i tamní deník Kurier, ze kterého cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: TISK

Jak vypadá život průměrného Švýcara, dozvíte se v dnešním vydání švýcarského deníku Tagesanzeiger. Podle nejnovějšího sdělení švýcarského statistického úřadu se Švýcarky dožívají v průměru osmdesáti tří let, Švýcaři o šest let méně. Za svůj život spořádají obyvatelé alpského státu 714 kilogramů čokolády, ujdou pěšky 22 tisíc kilometrů a dvanáct let stráví sledováním televize, vypočítává list Tagesanzeiger. Statistika se nevyhýbá ani choulostivějším tématům.

Co se týká sexuální výkonnosti, patří Švýcaři do světového průměru s výkonem 103 milostné akty za rok. Další část studie potvrzuje staré předsudky ženy chodí na toaletu častěji než muži, a to pětkrát denně, muži pak jen třikrát. A na závěr údaj, který potěší především české přeborníky v pití piva průměrný Švýcar vypije za rok "jen" 57 litrů piva. Tolik z obsáhlé statistiky švýcarského listu Tagesanzeiger.

Eliška Pastuszková, Jan Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme