Světový tisk o konfliktu v Iráku a roli OSN

Americký list The New York Times se zamýšlí nad novou rolí OSN v irácké poválečné budoucnosti. Prezident Bush potvrdil na konferenci s britským premiérem Tony Blairem, že Organizace spojených národů bude hrát v poválečné obnově Iráku důležitou úlohu. Úspěch války v Iráku závisí na britsko-amerických jednotkách. Ovšem k úspěšné poválečné obnově státu je nezbytné mezinárodní úsilí Spojených národů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bush šel do války s malou světovou podporou. Uznáním ústřední role mezinárodních sil nyní začal léčit transatlantickou ránu a částečně obnovil poškozenou autoritu OSN pro budoucí krize. Důraz na OSN by mohl zklidnit irácké civilisty a vyvrátit domněnky, že Spojené státy si chtějí z Blízkého východu udělat svou koloniální oblast.

Vedoucí úloha OSN v poválečné administrativě by mohla pomoci také současnému vývoji konfliktu. Iráčané by měli jistotu, že se OSN stane garantem jejich suverenity, než se chopí kontroly sami. Včerejší informace o tom, že členové Rady bezpečnosti mají blízko dohodě o obnovení programu Ropa za potraviny je krok správným směrem, poznamenává americký list The New York Times.

Zlost na George Bushe je cítit z mnoha reakcí politiků i běžních lidí na stránkách rakouských novin a časopisů. Cituje z nich naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Tisk

Německý deník Die Tageszeitung se pozastavuje nad rozsáhlými bezpečnostními akcemi, ke kterým došlo v Jugoslávii po vraždě premiéra Zorana Djindjiče. Bezpečnostní opatření, která zavedli srbští představitelé při honu na vrahy premiéra Zorana Djindjiče, jsou hrubé a násilné. Ve všech městech hlídkuje armáda, těžce ozbrojení policisté svévolně kontrolují dopravní prostředky a pasažéry. Přes tisíc lidí bylo zatčeno, dva podezřelí zastřeleni, uvádí německý list.

Připomínky zahraničních organizací pro lidská práva nikdo nebere vážně - veřejnost proti bezpečnostním opatřením neprotestuje. Šok z atentátu ochromil srbskou veřejnost. Obyvatelé Srbska jsou přesvědčeni, že je stát ohrožen, proto bez protestu přijímají omezení jejich práv. Leckoho však napadne, zda tolik akcí je skutečně jen kvůli atentátu. Není totiž zcela jasné, zda státní moc bojuje proti gangsterům nebo zda si vyrovnává staré účty, které nemají s vraždou premiéra nic společného, podotýká německý list Die Tageszeitung.

V Rotterdamu dnes hraje česká republika důležitý zápas kvalifikace na mistrovství Evropy, který je očekáván s velkým zájmem. Z nizozemských deníků cituje zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Tisk

Milan Kopp, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme