Světový tisk o konfliktu v Severním Irsku
Deníky rozebírají nepokoje v Severním Irsku a všímají si nadcházejících parlamentních voleb v Albánii. Tisk také hodnotí plán izraelského prezidenta Mošeho Katsava na řešení současné krize na Blízkém Východě. Prezident vyzval občany, aby i oni poslali své návrhy na ukončení konfliktu premiéru Šaronovi.
Jen několik dní před pravidelným setkáním Rady ulsterských unionistů propukla v Severním Irsku nová vlna násilí. Dnešní The Irish Times k tomu poznamenává: Nepokoje v severní části Belfastu jsou prvním projevem pouličního násilí po několikaletém klidu a jsou předzvěstí nevyhnutelné politické krize. Dny unionistů, jako nejsilnější opory Belfastské dohody, jsou sečteny. Přichází sezóna pochodů a ta může všechno velmi rychle změnit. Dnes proto začne nové kolo jednání se stoupenci dohody, severoirskými politiky, irským ministrem zahraničí a britským premiérem. Všichni vědí, že čas běží. Obě vlády se uprostřed beznaděje obávají toho, že řešení současné patové situace je jasné. Většina lidí ze severu a jihu Irska se v referendu pořádaném před třemi roky vyslovila pro ustavení nové policejní služby, demilitarizaci a vytvoření institucí, s pravomocí zastupovat sever i jih Irska. A tento mandát je dnes téměř uctíván.
Britské The Times dnes ke stejnému tématu dodávají: Výsledky všeobecných voleb dokázaly, že veřejné mínění je v provincii Ulster nebezpečně polarizované. Obě strany, Sinn Fein i Demokratická strana unionistů, vyšly z voleb posílené. David Trimble oznámil, že odstoupí z funkce severoirského premiéra, pokud nedojde do 1. července k posunu v otázce zbraní Irské republikánské armády. Původně byl Trimblův tah považován za taktický manévr. Dnes se však změnil v nezbytnost.
Tuto neděli si Albánci zvolí svůj parlament, píše dnešní Frankfurter Allgemeine Zeitung. Předvolební boj proběhl v klidu a to samé se očekává i od sestavování nové vlády. Kontrast s volbami před čtyřmi lety snad ani nemůže být silnější. Při minulých volbách byla Albánie zmítána nejtěžší politickou krizí od pádu komunismu. Za poslední čtyři roky však Albánie získala obdivuhodnou vyrovnanost - na rozdíl od sousední Makedonie. Nikde jinde nebylo strašidlo "velké Albánie" zaháněno tak úporně, jako právě v Tiraně. A to hlavně od okamžiku, kdy poprvé albánští rebelové v jihosrbském Preševu a v Makedonii těžce poškodili reputaci všech Albánců. Zatímco se dřívější albánský představitel Beriša čas od času odvolával na myšlenky Panalbánie, v současném volebním boji nebyl vztah k sousedním státům téměř zmiňován.
Izraelský Haaretz dnes hodnotí plán prezidenta Mošeho Katsava na řešení současné krize. Prezident vyzval občany, aby i oni poslali své návrhy na ukončení konfliktu premiéru Šaronovi, stejně jako to udělal on sám. Prezidentův plán je postaven na několika předpokladech. V budoucnosti - neupřesnil kdy - vznikne na historických izraelských územích palestinský stát. Dále prezident přiznal, že z války s Palestinou nebo s jakoukoliv jinou arabskou zemí by Izrael nic nezískal. A konečně prohlásil, že žádná z arabských zemí nemá dnes takovou vojenskou ani politickou moc, aby udeřila uvnitř izraelského státu. To ale nebude trvat věčně. Dokáže prezidentův plán zaručit, že nedojde k válce? Bohužel ne. Nicméně téměř jisté vypuknutí války by se změnilo v oprávněnou obavu z války. I to je rozdíl. A přestože by ekonomická cena plánu byla obrovská, nedá se srovnávat s náklady i jen několika dní války, dodává dnešní Haaretz.
Na závěr ještě jednou z irských novin. V souvislosti s návštěvou předsedy Evropské komise Romana Prodiho v Irsku dnes komentátor The Irish Times uvedl: Irové i irská vláda o sobě tvrdí, že nejsou euroskeptici. Přesto je předseda Evropské komise znepokojen tím, že odmítli přijetí smluv z Nice. Nicméně jak Prodi uvedl, nemusí být výsledek irského referenda překážkou procesu rozšiřování Evropské unie. "Právní experti přiznávají, že můžeme mít rozšíření bez ratifikace. Podle vlád evropské patnáctky je ale přijetí smluv před vstupem nových členů nezbytné," citují Prodiho irské The Times.