Světový tisk o možnosti amerického útoku na Irák

Francouzský list Le Monde soudí, že George Bush jeví větší odhodlání zaútočit na Irák, než kdykoliv dříve. Musí ale přijít s přesvědčujícími důkazy, které by takové závažné rozhodnutí ospravedlnily. Jak list píše, prezident Bush nepředložil ani nejmenší doklad o jakékoliv tajné dohodě mezi islámskými teroristy z Al-Káidy a Irákem a jediné, co může říci, je, že vláda Saddáma Husajna se připravuje zaútočit na Spojené státy, na jednoho z jejich spojenců nebo na jednoho z iráckých sousedů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bush musí dokázat, že podobná válka je podněcována opravdovými bezpečnostními důvody a ne motivy domácí politiky. K tomu však zatím nedošlo, zdůrazňuje Le Monde.

Vybavení britské armády nevyhovuje požadavkům pouštní války. S odvoláním na zprávu britských úřadů to píše list The Independent. Dokument odhaluje, že velké množství naprosto nezbytných zbraní britské armády se nehodí k boji v pouštním konfliktu - například v případné válce proti Iráku. Nedostatky a špatné hospodaření vyšly najevo při analýze loňského vojenského cvičení v Ománu, které předcházelo vyslání britských sil do Afghánistánu.

Podle listu má britská armáda nedostatky téměř ve všech sférách. Vojenské boty se rozpadají ve vedru, hlavní armádní tank - Challenger II - supí pískem a někdy zastavuje v jeho údajně "špatném druhu". Britské ministerstvo obrany nečekalo tak vysoké teploty a nepočítalo ani s problémy způsobenými vedrem, prachem a pískem, a to i přesto, že plánování cvičení zabralo čtyři roky, píše The Independent. Britské Timesy zase přinášejí obsáhlou zprávu, podle níž Británie zůstává tou nepřitažlivější západevropskou zemí pro uprchlíky. Počet těch, kteří v zemi legálně pobývají, loni údajně dosáhl 42 tisíc. Tisícům z nich přitom bylo udělení azylu úřady odmítnuto, po odvolání k soudu si však právo v Británii vydobyli.

Autoři článku to považují za důkaz neúspěchu ministra vnitra Davida Blunketta, který se snaží udělat z Británie zemi pro uprchlíky méně přitažlivou. Ministr už byl varován, že bez dodatečné investice ve výši 66 milionů liber na zaplacení nových soudců a dalších pracovníků nebude možné naplnit vládní záměr vyřizovat od listopadu případy žadatelů o azyl tempem šest tisíc kauz za měsíc, píší Timesy.

Německý tisk komentuje rozhodnutí Moskvy, která nařídila letecké údery na severu Gruzie a zamýšlí se nad tím, zda má Rusko právo narušit gruzínskou suverenitu při pronásledování čečenských povstalců. Deník Süddeutsche Zeitung soudí, že z politického hlediska je odpověď na tuto otázku jednoduchá. Spojené státy poskytly Rusku argument svým příkladem v Aghánistánu.Takže pokud se Rusko rozhodne zaútočit, Moskva vždycky může poukázat na válku v Afghánistánu, aby ospravedlnila své akce.

Berliner Zeitung naopak poukazuje na to, že poradce Kremlu pro čečenské záležitosti, Sergej Jastržembskij, požadoval společnou rusko-gruzínskou vojenskou akci proti čečenským povstalcům. Se dvěma sty americkými poradci v gruzínské armádě by z toho tak podle německého listu mohla být téměř rusko-americká operace a s americkou podporou by Rusko mohlo posílit svůj vliv na Kavkaze.

Francouzský deník Les Echos věnuje svůj komentář občanské válce v Kolumbii. Vykrvácená země je jednou z nejnebezpečnějších na světě. Ročně zahyne v průměru 3 tisíce civilistů. Od roku 1964 si občanská válka vyžádala více než 200 tisíc obětí a jejich počet každým dnem narůstá. Kolumbijský prezident Andrés Pastrana vedl s povstalci v posledních letech dlouhá, nicméně neúčinná jednání. Nynější propuštění tří zahraničních rukojmí kolumbijskou gerilou tedy žádný začátek mírového procesu neznamená.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme