Světový tisk o napětí mezi Indií a Pákistánem

Indie sice na jedné straně hrozí Pákistánu válkou, ale na druhé straně nemá příliš chuti rozpoutat nový ozbrojený konflikt, jako spíše získat politicko-diplomatické výhody a hlavně zvýšit svou prestiž jako "národ". V Dillí stejně jako v mnoha dalších metropolích vzniká v současné době dojem, že od 11. září je svět ve fázi, kdy se mezinárodní hierarchie dala extrémně do pohybu a kdy se vytváří nová politická rovnováha, která by se mohla stabilizovat a nabýt trvalého charakteru. Přesto se situace ještě může vymknout kontrole a vyústit v nový konflikt, obává se Il Messaggero.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se zamýšlí nad osobou Usámy bin Ládina a mj. píše: Bin Ládinova snaha prezentovat se jako protagonista ve válce kultur a jako supervelmoci vzdorující zachránce muslimů zkrachovala. Jeho islámský terorismus zneužil tohoto náboženství a způsobil tak islámu a autoritě muslimů ve světě značné škody. Porážku bin Ládina nelze také propagandisticky zneužít štvaním proti Izraeli - politicky už vůbec ne.

V arabském světě mnozí možná na chvíli uvěřili, že Amerika ve vztahu k Izraeli zakolísala, a pociťovali přitom jisté zadostiučinění. Ale pocitu poraženosti je nezbaví terorismus proti bránící se Americe a proti tomu, za čím stojí celý Západ. Přitom vůbec nehraje roli, zda Usáma bin Ládin ještě žije, nebo je po smrti, uvádí německý FAZ.

Španělský El País k debatě o bezpečnosti letecké dopravy napsal: Bezpečnostní orgány na pařížském letišti Charlese de Gaulla nám dluží ještě mnohá vysvětlení, jak se může nějaký cestující dostat do letadla s výbušninou v botách. To neznamená, že na jiných evropských letištích je letová bezpečnost dostačující. Letecké linky a letištní orgány musí být schopny bezpečnost letů zajistit. Pokud se to nepodaří, čekají tento resort dopravy těžké chvíle. V USA rádi ukazují prstem na Evropu, ale jak se teď dovídáme, nemají ani tam všude na letištích rentgenová zařízení, píše španělský El País.

Pařížská Liberation k případu dopadeného islámského atentátníka na palubě letadla z Paříže do Miami uvedla: Richard Reid možná nebyl aktivním členem nějaké organizace v klasickém smyslu. Mohli bychom ho označit za jakýsi "volný článek" - nepříliš inteligentní, ale ovlivnitelný a připravený splnit rozkaz. Bin Ládin na své videokazetě o něčem podobném mluví v souvislosti s teroristy z 11. září v USA: údajně do poslední chvíle "neměli tušení", do čeho jdou.

I když o Reidově zmanipulování není pochyb, přesto zbývá otázka: Proč byl pro sebevražedný atentát vybrán zrovna tak podprůměrný kandidát? Z nedostatku takzvaně "lepších pracovních sil"? Anebo to byl jen bezvýznamný pěšec na šachovnici? táže se závěrem pařížská Liberation.

Britské konzervativní Timesy označily v komentáři amerického prezidenta Bushe v souvislosti s 11. září za nevýraznou osobnost. Očekávaly se velké změny přímo v Americe, píše list. Ale s každým dalším dnem se stále více zdá, že ve Spojených státech se prakticky žádné změny konat nebudou. Po vítězství v Afghánistánu se nevrátily do USA jen nezdolný americký optimismus a sebedůvěra, ale také arogance a samozvanost Washingtonu.

To se projevilo nejen ve vypovězení odzbrojovací smlouvy ABM a v prohlášeních o možném jednostranném útoku na Irák, ale i v méně okázalých, i když neméně důležitých věcech - jako např. v novém zákoně o ochraně farmářů třetího světa nebo v odporu Washingtonu zabývat se změnou globálního klimatu na této planetě. To vše potvrzuje, že Spojené státy stále ještě nemají prezidenta, který by byl skutečnou osobností, uvádějí londýnské Timesy.

Humři a langusty už dávno nejsou jen silvestrovským pokrmem v nóbl restauracích, ale objevují se na stole i v německých domácnostech, napsal deník Die Welt. Už loni vydali Němci za humry a langusty přibližně 30 milionů marek a letos počítají lahůdkářské obchody s dvojnásobkem této částky.

Stejně oblíbený je údajně už jen silvestrovský kapr, kdežto například balený uzený losos - před pár lety ještě konzumní "jednička", ale po kritickém otestování spotřebitelské nadace "Waren-Test" (dtto) označen jako "přestárlý" - zůstává ležet v mrazácích. Jinak je tomu u korýšů: Nejznámější německý obchodní dům KáDéWé před koncem roku asi 10.000 humrů a stejný počet langust denně. A komu činily problémy jejich tvrdé pancíře, mohl si tyto oblíbené mořské plody zakoupit už kuchyňsky upravené, uvařené a příslušně na misce ozdobené.

Podle německého statistického úřadu jich bylo loni dovezeno 1155 tun, většinou z Kanady. A v restauracích je nadále oblíbeným silvestrovským jídlem klasický humr "Themidor" s bešamelovou omáčkou a strouhaným sýrem. Anebo s kaviárem - sice za jednu takovou porci humra zaplatí labužník asi sto marek, ale - spolu se šampaňským - prý je to skutečně skvělý start do nového roku, informoval deník Die Welt.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme