Světový tisk o násilí na Blízkém východě

Jen obezřetnost řidiče autobusu zabránila tomu, aby se nejnovější sebevražedný útok v Tel Avivu změnil v krvavou lázeň, napsal dnes německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nemýlí se ten, kdo považuje tento teroristický útok za okamžitou odpověď palestinských extrémistů na opětovný vstup izraelské armády do pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zemřelo při něm 14 lidí, většinou civilisté. Brzy Izrael, jehož premiér okamžitě svolal bezpečnostní kabinet, udeří zpět. Spirála násilí a opětovaného násilí je osudná. Ještě horší však je, že je čím dál více obtížné, ji zastavit. Arafat je dnes už jen svým vlastním stínem a Izrael dokonce nedávno podvedl svého ochránce, Ameriku, když odmítl kritiku prezidenta Bushe, týkající se postupu Izraele v Gaze. Ani od zprostředkování Evropanů nemůže Jeruzalém příliš očekávat. Vlastně ani OSN, výjma Kofiho Annana, se netěší v Izraeli příliš dobré reputaci. Čí slovo by ještě mohlo zapůsobit? ptá se dnešní Frankfurter Allgemeine a dodává: Snad se situace zlepší, až tu Arafat a Šaron nebudou.

Na oslavu je moc brzy. Rozšíření Evropské unie může 19. října několik milionů irských katolíků zastavit, napsal litevský deník Lietuvos rytas. Jsou to ti samí Irové, kteří při vlastním vstupu do Unie byli chudí jako jejich souvěrci z východní Evropy. Řekne-li většina Irů na smlouvu z Nice "ne", nestane se Litva ani nikdo z dalších devíti kandidátů členy Unie. Ani kdyby o to zbylí unijní členové velmi usilovali, končí litevský Lietuvos rytas.

Evropský vlak se zrychlil, ujišťuje vídeňský Der Standard. Možná nedojede do cílové stanice včas, protože jej zdrží několik neplánovaných zastávek, jako irské referendum o smlouvě z Nice, vleklé spory o přímé dotace zemědělství a hádky o institucionálních otázkách. Přesto přese všechno už není možné vlak integrace zastavit, uklidňuje Der Standard.

Plánované rozšíření Evropské unie o deset států vypudí Rusko z Evropy, obává se ruský deník Kommersant. Co se stane, až se Polsko a pobaltské republiky spojí s Unií? Nebudou už chtít být "bývalou ruskou Evropou", ale opravdovou "evropskou Evropou". Politicky se budou muset podrobit stejným pravidlům, jakým se přizpůsobily Francie a Británie, na jejichž území si Rusko nikdy nečinilo nároky. A začnou obchodovat v západoevropském stylu. Ruští podnikatelé tak na samých hranicích Ruska poznají, co znamená evropská celní a dopravní politika. Zakusí, jak se Evropa utvořila sama pro sebe. Přinese to ztráty? ptá se na závěr moskevský Kommersant - Samozřejmě!

Cesta do Bagdádu vede přes Turecko. Jeden z nejsilnějších spojenců Washingtonu na Blízkém Východě totiž nabízí Spojeným státům vlastní území i vzdušný prostor pro úder na Irák, poznamenal americký deník Los Angeles Times. I když turečtí vůdci podporují změnu režimu v Iráku, činí tak se zatnutými zuby. Mnohem víc než zbraní hromadného ničení se totiž Turecko obává vnitřní politické a ekonomické nestability.

Podle průzkumu veřejného mínění nedosáhne v listopadu šest hlavních politických stran desetiprocentní podpory nutné pro vstup do tureckého parlamentu. Turecká podpora amerických plánů, která je už nyní velmi nízká, by se tak mohla rázem vytratit. Ostatně otázka Iráku je jednou z mála, která spojuje celé turecké politické spektrum. Levicoví, pravicoví, nacionalističtí i islámští politikové se shodují na tom, že útok na Irák by znovu uvrhnul Turecko i jeho křehké sousedské vztahy do nestability, uzavírají The Los Angeles Times.

Ekonomického dopadu stávky v loděnicích západoamerickéhho pobřeží na hospodářství asijských zemí si všímá filipínský list Daily Inqurier. Cituje z něj zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Stávky na Filipínách

Milan Kopp, Jitka Malá, Silvie Havelková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme