Světový tisk o nové Evropské komisi

Evropské deníky komentují schválení nové Evropské komise. Úsměv poraženého tak nazval titulní fotografii šéfa komise, Manuela Barrosa, rakouský Der Standart. Barroso sice uspěl před evropským parlamentem, který jeho komisi schválil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nedokázal se ale ubránit tlaku představitelů jednotlivých států. Vyměnil jen pár komisařů. Po takovém fiasku je těžké si představit, že Barroso dokáže prosadit své cíle. Třeba oživení evropské ekonomiky, myslí si list.

Německý Der Tagesspiegel zase Barrosovi vyčítá, že v komisi zasednou samí neznámí lidé. Evropané si pamatují jen homofóbního Itala Rocca Buttiglioneho, protože byl kontroverzní. Ostatní komisaři zůstvájí pořád vjakési anonymitě. Jsou málo výrazní a nikdo je nezná.

Švýcarský deník Le Temps se pozastavuje nad tím, jak Barroso dokázal zahodit svou pověst. Když před pár měsíci nastupoval, těšil se velké vážnosti. Během posledních pár týdnů ale svou reputaci úplně pošlapal, diví se list.

V Rusku se rozmáhá obchod s adoptovanými dětmi, píšou dnešní Moscow Times. Zahraniční rodiče mají o ruské děti zájem, a tak jsou ochotni zkorumpovaným úředníkům zaplatit až padesát tisíc dolarů. Takové kupování dětí se musí zastavit, upozorňuje list. Navíc bychom se měli snažit, aby adoptované děti zůstávaly v Rusku.

Počet opuštěných nebo osiřelých dětí se od minulého desetiletí zdvojnásobil. Teď je v Rusku přes sedm set tisíc bezprizorních dětí. Jen patnácti tisícům z~nich se podaří najít nový domov. Skoro polovinu z nich si odvezou náhradní rodiče do zahraničí. Vypadá to, že se nám adopce zvrtly ve vynášející obchod, přiznávají ruští úředníci. Od roku 1998 přitom vyšetřovali jen osmnáct případů podezřelých adopcí a jen dva z nich úspěšně vyřešili, popisuje neschopnost úřadů deník.

Španělský list El Pais chválí reakci vlády na incident během středečního přátelského fotbalového zápasu mezi Španělskem a Británií. Část fanoušků tam vykřikovala rasistické popěvky. Korunu tomu nasadil trenér španělského národního týmu Luis Aragones, který si pár rasistických poznámek také neodpustil. Počastoval jimi fotbalistu Arzenalu jménem Thierry Henry.

Španělská vláda takové chování rozhodně odsoudila. Jinak se k tomu postavila národní fotbalová federace. Ta se radši zavírá do své ulity a mluví o provokaci britských fanoušků, kritizuje El Pais.

Jeden z nejlepších sportovních zážitků roku 2005 už byl odstartován. Nebude se ale při něm skákat a běhat, ani ztrácet dech. Začíná totiž zápas mezi Madridem, Londýnem, Paříží, New Yorkem a Moskvou o pořadatelství letních olympijských her v roce 2012, vysvětluje deník International Herald Tribune. Mezinárodní olympijský výbor rozhodne o vítězi šestého července příštího roku. Do té doby čekají všechny zúčastněné vyčerpávající jednání.

Výsledek derby severní polokoule může výbor jen potěšit. Po letních Athénách a Turínu, který bude hostit zimní olympijské hry v roce 2006, jsou kandidátská města přímo balzámem na duši. Nikdo totiž nepochybuje o tom, že bohatá a velká města dokážou uspořádat olympijádu bez problémů. Největší šanci na úspěch má asi Moskva. Pokud to v příštích sedmi měsících dokáže olympijskému výboru. Jako první asi vypadne Paříž. Ta už totiž pořádala olympijské hry pětkrát, doplňuje International Herald Tribune.

Slovenský deník Pravda se v rozsáhlém komentáři zamýšlí nad tím, proč vznikají v předstihu před volbami do vyšších samospráv protimaďarské koalice. Cituje z něj bratislavská zravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme