Světový tisk o o americkém Dni nezávislosti

Americké deníky se věnují především oslavám 4. července, ke kterým The Los Angeles Times poznamenává: Tak máme první 4. červenec po 11. září. Obě data se zapsaly do dějin a vzpomínek lidí z jiného důvodu. Tolik se toho stalo a tak málo se toho změnilo. Jsme ve válce, připomíná nám prezident.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

A to v takové, která bude mít víc kapitol, než si dokážeme představit. Spojené státy dnes slaví své 226. narozeniny, jsou raněné, možná i zmatené, ale stále jsou světovou jedničkou, co se týká tolerance, svobody a možností. Před rokem jsme napsali, že vděčnost, kterou jsme k 4. červenci 1776 pociťovali, se vytratila a nahradí jí něco mnohem hlubšího. Něco, co zasáhne naše srdce i mysl. Poselství 4. července se nemění a rok od roku zůstává stejné. Jsme to jen my, kdo se mění, dodává The Los Angeles Times.

Po loňském září už Amerika není útočištěm, dodává Washington Post. Šílenství světa neustává. Máme prý očekávat další teroristické útoky, přehlídku hororu antrax, smrtící chemikálie, špinavé bomby. Možná nás budou chtít rozdělit podle náboženství nebo místně. My sami se ale dělit nezačneme, ani podle náboženství, ani rasy nebo čehokoliv jiného. Každý z nás má stejná, nezcizitelná práva, mimo jiné na život, svobodu a štěstí. A bude-li to nutné, zemřeme pro ně, uzavírá The Washington Post.

Čína je ve velkém nebezpečí. Podle poslední zprávy organizace UNAIDS by mohlo být jeden a půl milionu Číňanů infikovaných virem HIV, napsal indický deník The Times of India. I když Peking zmíněné číslo odmítá, existuje několik důkazů, podle kterých se odhad UNAIDS od skutečnosti příliš neliší. Pokud by se infekce šířila stejným tempem, jako nyní, bylo by kolem roku 2010 infikováno na deset miliónů Číňanů. Přidáme-li navíc čtyři miliony infikovaných Indů, stává se epidemie hrozbou sociálního a ekonomického rozvoje Asie. Přesto Dilí s Pekingem místo toho, aby hledali řešení, vše zapírají. Prevence je nezbytná. Zkušenost z~minulosti ukázala, že lidé mnohem ochotněji naslouchají svým duchovním vůdcům, než politikům. Indie, narozdíl od Číny, přitom rozhodně nedostatkem takových autorit netrpí.

Demokracie zůstává v Arábii cizím slovem, napsal německý Die Welt. Požadavek států skupiny G8, aby Palestinci přijali demokracii je krátkozraké. Co opravdu potřebují, je vedení, které se neochvějně distancuje od teroru a sebevražedných útoků a které proti němu bude otevřeně bojovat, v~ulicích i ve školách. Demokracie je vždy vytouženým cílem, ale požadavek na demokracii bývá často něco abstraktního. Nereálného, dodává Die Welt.

Po skončení norimberského tribunálu vyzvala mezinárodní konference k~vytvoření stálého soudu pro válečné zločiny. I přes euforii, která po druhé světové válce zaplavila svět, totiž účastníci konference věřili, že člověk je ve své podstatě zlý. A měli pravdu, poznamenává izraelský Ha´aretz. Dnes, o 56 let později, když byl takový soud konečně ustanoven, vraždy, útlak a teror pokračují. Navíc v měřítku odpovídajícím zločinům proti lidskosti. Trýznitelé však před haagským tribunálem nestanou. Arabové mají imunitu. Do kategorie válečných zločinců byly místo nich zařazeny statisíce izraelských civilistů, ponechme stranou vojáky. Spojenectví Evropanů a Arabů, které se snaží zakročit proti armádě a osadníkům židovského státu, jen využívá označení ?zločiny proti lidskosti" jako kamufláž, uzavírá Ha´aretz.

Slovenská volební kampaň letos vlastně ani nezačala. Navazuje jen na skvosty minulého tvořivého úsilí, napsal slovenský deník Pravda. Kromě do němoty se opakujících tváří lidrů se nedozvíme mnoho z toho, čeho chtějí strany dosáhnout. Místo toho víme, který předseda nosí jaké boty a kterými dveřmi vchází jeho pes. V roce 1994 bylo hlavním tématem kampaně získání sympatií pro otce státu, Mečiara. O čtyři roky později dominovalo spojenectví všech proti Mečiarovi, který se stal brzdou ambicí Slovenska na členství v NATO a Evropské unii. Letos takové mobilizační téma chybí. Ohrožení integračních snah už zřejmě nemůže vytáhnout lidi znechucené zkušeností Mečiarovy vlády, ani jeho odpůrců k urnám, varuje slovenská Pravda.

Milan Kopp, Radka Průšová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme