Světový tisk o odvetě za útoky na USA

Terorismus v USA a odveta světa - to jsou hlavní titulky řady světových deníků. Ruská Komsomolskaja Pravda si klade otázku, kdo jsou lidé v pozadí saudsko-arabského extrémisty Úsamy bin Ládina. Dosavadní vývoj posiluje pocit, že bin Ládin, který má bezesporu něco společného s útoky proti USA, by mohl být jen nastrčenou figurou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednak může Washington veškerou odpovědnost snadno svalit na významného teroristu a k morálnímu uspokojení Američanů ho potrestat. Zadruhé by bylo hezké, kdyby se tak dělo nikoli z propagandistických důvodů, nýbrž kvůli odlákání pozornosti. Zatímco veřejně se strká "černý Petr" do kapsy bin Ládinovi, mohli by být skuteční pachatelé - a nepochybně bin Ládinovi souvěrci - dopadeni při činu, spekuluje "Komsomolskaja Pravda".

O vztahu afghánského Talibanu k domnělému teroristovi bin Ládinovi píše římský Il Messagero. Dilema ve vztahu k Talibanu spočívá v tom, že jsme si všichni natolik zvykli spojovat Taliban s bin Ládinem, že už nás ani nenapadne, že ho možná ani kábulští mulláhové nejsou s to kontrolovat a že se ho z různých důvodů dokonce bojí. V situaci, kdy jsou americké bombardéry ještě na zemi, bin Ládina chránit - to především znamená nevnímat ho i s jeho destabilizujícím potenciálem jako protivníka. A pak už bude záležet jen na tom, co mohou Pákistán a USA tomuto ošuntělému talibanskému režimu vůbec nabídnout, uvažuje "Il Messagero".

Podle britského listu "Daily Mail" mělo nejméně pět vzdušných pirátů z unesených amerických letadel kontakty v Británii. Americká FBI údajně už poskytla britským protiteroristickým orgánům podrobnosti o těchto podezřelých osobách. Jejich dočasný pobyt v Británii byl potvrzen mj. i údaji z podkladů o kreditních kartách těchto osob z Floridy a Kalifornie. Také jejich telefonická spojení, cestovní doklady a e-mailové kontakty byly prověřeny, uvádí "Daily Mail".

Moskevský "Kommersant" komentuje rostoucí počet států protiteroristické aliance po boku USA, a mj. píše, že teroristické útoky z 11. září rozbily i celou architekturu mezinárodní bezpečnosti. Neutrální země už prakticky neexistují. Spojené státy postavily všechny státy světa fakticky před rozhodnutí: Kdo není s námi, je proti nám. S rostoucím množstvím informací o odvetě roste i počet zemí, které musí jasně projevit své stanovisko. Teroristické útoky umožnily Spojeným státům vytvořit zcela novou architekturu světové bezpečnosti, píše moskevský "Kommersant".

Pařížský nezávislý "Le Monde" se zamýšlí nad hrozícím nebezpečím války po útocích v NY a ve Washingtonu. Washington za posledních dvacet let vyhlásil několik válek - válku drogám, chudobě nebo zločinu. Bylo jich tolik, že pojem válka ztratil smysl. Americká politika se musí změnit, mají-li slova používaná ve Washingtonu opět nabýt smyslu. Prezident Bush nedávno hovořil o křižáckém tažení. Jestliže však tento pojem války vyvolává v umírněných arabských zemích pobouření a nabývá-li dimenze konfrontace mezi civilizacemi, pak Západem. A právě tomu je nutno zabránit, zdůrazňuje pařížský "Le Monde".nepochybně podstatně přispěje k dosažení cílů bin Ládina: vyvolat konflikt mezi arabsko-muslimským světem a

Liberální rakouský "Der Standard" se zabývá podstatou terorismu arabských fundamentalistů. Mládež v arabském světě sní o stejných věcech jako její vrstevníci na Západě - o životě se skvělými automobily, satelitní TV-anténou, o vlastním bytě a výnosném zaměstnání. Skutečnost, že jim mnohé z toho zůstává odepřeno, zajistilo islámistům příliv nových sympatizantů. Frustrace mladé arabské generace je enormní, myšlenka "zbytečného života" je běžná už u dvacetiletých. Neprůhlednost vládních systémů, nedostatek možnosti spolupodílet se na politickém životě země, každodenní setkání s korupcí na úřadech, bezvýchodnost a nemožnost získat bez protekce slušný džob - to vše mladším generacím v islámském světě ztrpčuje život. Nenávist vůči Americe a víra v božské poslání byly zřejmě pohnutkami pachatelů teroristických útoků minulý týden v USA. Hlavní příčiny je však nutno nepochybně hledat přímo v politické situaci muslimských zemí, soudí rakouský "Der Standard".

Bruselský "Le Soir" napsal, že Evropa musí nést část protiteroristického břemene. Evropa se rozhodla k činu. V úterý přijel do Washingtonu francouzský prezident Chirac, ve čtvrtek tam přistane vedoucí "trojka" Evropské unie. Týž den se mají sejít ministři vnitra a spravedlnosti evropské patnáctky na spěšně svolané schůzce do Bruselu, aby se poradili o lepších nástrojích pro boj s politicky motivovanými atentátníky. V pátek se scházejí šéfové vlád zemí Unie na mimořádném zasedání. Aktivní solidarita mj. také znamená, že Evropa na sebe vezme část břemene a bude se skutečně angažovat v boji s terorismem...Čím silnější bude důkaz evropské rozhodnosti, tím menší bude pokušení Američanů vyrovnávat účty na vlastní pěst a podle svého, uzavírá bruselský "Le Soir".

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme