Světový tisk o postoji Izraele k Arafatovi

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci žádající Izrael, aby se vzdal myšlenky vyhostit Jásira Arafata z palestinských území. Izrael se ale stejně k žádné akci neměl. Sám Arafat se ke sporu o svou osobu moc nevyjadřuje. Dál vystupuje s úsměvem na veřejnosti, vysílá polibky na všechny strany a chová se jako filmová hvězda ve výsluní reflektorů, píše list Arab News.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Je velmi nepravděpodobné, že by pouhé Arafatovy polibky přiměly Izrael změnit názor na jeho svrhnutí. Možností, jak dostat palestinského předáka, měli totiž Izraelci za poslední dva roky dost.

Neudělali to. Proč? Paradoxně možná vědí, že s žádným jiným Palestincem by se nedohodli lépe. Byl to přece právě Jásir Arafat, který nynější diplomatická jednání vyvolal. Obvinil totiž USA, že se věnují situaci v Iráku na úkor řešení krize na Blízkém východě. Izrael si také moc dobře uvědomuje, že Jásir Arafat by byl ideálním protějškem pro podepsání mírové smlouvy. Všichni ostatní palestinští vyjednavači zatím selhali. A tak by se Arafat mohl triumfálně vrátit na scénu a mír s Izraelem posvětit, myslí si Arab News.

Už několik sebevražd mají v Japonsku na svědomí takzvaní žraloci, japonsky jamikinju. Informují o tom Japan Times. Nejde o nikoho jiného než o lichváře, kteří Japoncům půjčují na vysoký úvěr. Nevybíravý způsob, kterým pak vymáhají půjčené peníze zpět ale dohnal už nejednoho dlužníka k sebevraždě. Japonci pozorující narůstající násilí jamikinju s obavami. Do jejich sítí se už zapletlo asi deset tisíc lidí, kteří jsou vydíráni a napadáni.

Nenajdou pochopení ani u policie. Ta se totiž striktně odmítá plést do soukromých záležitostí občanů. Mezi ně počítá i půjčování peněz. Japonci proto vytvořili svépomocné skupiny, jakési domobrany tvořené dobrovolníky, kteří se snaží obětem jamikinju pomoci. Každý den k nim volají desítky vyděšených, vydíraných lidí. Doufají, že společně se jim podaří nad jamikinju vyhrát, dodávají Japan Times.

Kritici ze slovenského deníku Sme zabruslili do oblasti pohádek. Ale ne tak ledajakých - knížku pohádek s názvem Anglická růže vydala hudební hvězda Madonna. Popová královna zřejmě vychází z poučky udělej si sám. Jako by nestačilo, že Hollywood neumí udělat pořádný film, a tak mu musí Madonna s manželem pomoci.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme