Světový tisk o postoji OSN k Iráku

Zastavíme se u důvěryhodnosti OSN, pohovoříme o tom, že Palestinci jsou už unaveni svým marným bojem a dozvíme se i podrobnosti o teroristickém útoku na Filipínách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O důvěryhodnosti Organizace spojených národů se v poslední době řeklo mnoho. Ani Bush a Blair se tomuto tématu nevyhnuli, napsal rakouský konzervativní deník Die Presse.

Míní-li svá slova vážně, měli by ale akceptovat i nejnovější usnesení OSN o Iráku a nechat zbrojní inspektory konat svou práci, aniž by jim do cesty stavěli nějaké překážky. Šéf OSN Kofi Annan dnes bojuje na dvou frontách. Musí dokázat, že se OSN dokáže postavit proti Iráku. Zároveň ale musí ukázat, že Washington nemůže vnucovat světovému společenství svůj diktát. Z tohoto pohledu je brzké vyslání inspektorů zkouškou důvěryhodnosti OSN, uzavírá vídeňská Die Presse.

Rozhodne, jestli si velmoci uvědomí svou zodpovědnost v Radě bezpečnosti OSN a jednou provždy se shodnou na rezoluci, která by dokázala Irák "přibít", dodává kodaňský deník Berlingske Tidende.

Text rezoluce musí obsahovat požadavek na bezpodmínečný přístup inspektorů kamkoliv v zemi, ale i lhůtu na odzbrojení Iráku od zbraní hromadného ničení. Tyto požadavky musejí být podepřeny hrozbou ozbrojeného útoku ze Západu. V tomto smyslu by ale nebylo správné nechat inspektory pracovat ještě před přijetím rezoluce. Jen takový plán může Hussajnovi zabránit, aby se vrátil k praktikám, na které jsme si my ostatní za léta jeho vojenského panování zvykli - totiž šidit při vážení na váze a pak proklouznout sítí, dodává dánský Berlingske Tidende.

Palestinci jsou unaveni marným bojem, napsal francouzský katolický deník La Croix a pokračuje:

Moc palestinského předáka Jásira Arafata chátrá, i když tím zatím nebyl dotčen jeho symbol. Jeho moc je do takové míry opotřebována, že stále více Palestinců dochází k závěru, který se navíc nebojí vyslovit nahlas: terorismus vede do slepé uličky a poškozuje budoucnost. To, co se v současnosti mezi Palestinci a to i mezi palestinskou elitou odehrává, je krajně důležité.

Izrael si musí uvědomit - a okolí Ariela Šarona už chápat začíná - že znechucení palestinských bojovníků volá po dialogu a spravedlnosti, ne po vítězství. Izraelské politické vědomí nemůže zůstat slepé, uzavírá pařížský list La Croix.

Zatímco francouzští a američtí diplomaté a politici minulý týden horlivě jednali o úderu na Irák, francouzští a američtí vojáci se snažili chránit životy na Pobřeží slonoviny, napsal americký Washington Post.

Společná záchranná mise v západní Africe si na půdě OSN vysloužila jen zlomek pozornosti. Poté, co rebelové napadli místní vládu a uvrhli zemi do neklidu přispěchaly na pomoc americké letecké síly a francouzský batalion s dopravními letadly a přepravovaly děti i ostatní do bezpečí.

Neprávem přehlížená operace připomíná společné hodnoty a vzory spolupráce Evropanů a Američanů, které vznikly v průběhu druhé světové války a války studené, pokračuje Washington Post.

Využívají pružné velení, které by mohlo stabilizovat NATO a zahnat pohnutky k jednostrannosti na obou stranách Atlantiku. Kdysi bylo řečeno, že válka je příliš důležitá na to, aby byla ponechána generálům. Dnes je ale mír příliš křehký na to, aby byl ponechán politikům a diplomatům. Malé vzplanutí pragmatismu v západní Africe se možná rychle ztratí v proudu globálních obav z terorismu a Iráku. Ukazuje však, co se stane, odloží-li se staré předsudky a pesimismus a inteligentní vojenští profesionálové se pustí do práce, končí komentátor deníku The Washington Post.

Všechny filipínské deníky se zabývají středečním teroristickým útokem proti americkým vojákům. Jsou za něj zodpovědní muslimští povstalci ze Skupiny Abu Sayyafa, která je údajně napojena na síť Al-Káida. Deníky se zamýšlejí se nad tím, zda se jednalo o první ze série útoků proti americkým cílům v oblasti. Z listu The Philippine Star cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Filipínský tisk

Milan Kopp, Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme