Světový tisk o prezidentských volbách v Rumunsku

Britské Timesy komentují vítězství opozičního kandidáta a starosty Bukurešti Traiana Basesca ve druhém kole rumunských prezidentských voleb. Rumunsko podle deníku svou volbou ukázalo záda své komunistické minulosti. Reformátor a bývalý námořní kapitán dosáhl těsného vítězství, ačkoliv předvolební průzkumy favorizovaly premiéra Adriana Nastaseho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství Basesca znamená další posílení opozice v nedávných parlamentních volbách sice opozice ani vládnoucí sociální demokraté absolutní většinu nezískaly, ale po výsledku prezidentských voleb je jasné, že sociální demokraty čeká ústup z vládních pozic.

Přeruší se tak patnáctiletá linie dominace sociálních demokratů, poznamenává deník. Evropská unie vidí v čele Rumunska raději Traiana Basescu. Od jeho volby si slibuje vymýcení korupce a praktik bratříčkování a také definitivní zpřetrhání vazeb na komunistickou minulost, uzavírají britské Timesy.

Debata o připojení Turecka k Evropské unii je ožehavým politickým tématem, které rozděluje evropské země a způsobuje i vnitropolitické roztržky.

Země EU mají obavy z velikosti a lidnatosti Turecka i z jeho náboženství. Do diskuze se komentářem připojuje i německý list Süddeutsche Zeitung, který kritizuje Evropskou unii za její liknavost. Unie by měla reformátorům v Ankaře vyslat jasný signál; jinak se stanou přístupové rozhovory fraškou, varuje deník.

Jenže to bychom chtěli po politicích mnoho. Politika je totiž byznys s krátkým dechem. Důležitější je příští volební období a kvůli volebním hlasům se myslí spíš na zítra než na pozítří. Už 41 let čeká Turecko na vyplnění svého evropského snu, a dnes jsou v zemi vidět výsledky reforem, které Turecko zavedlo. Pokud budou evropští politici dále váhat, obyvatelé Turecka ztratí svůj eurooptimismus. A Evropa bude mít o jeden problém více, dodává německý Süddeutsche Zeitung.

Deník The New York Times se vrací k výroční zprávě OSN a Světové zdravotnické organizace o celosvětové epidemii AIDS. Ta zabíjí ročně milióny lidí a vytváří mimořádně ohrožená místa v Asii a ve východní Evropě. List si všímá toho, že nejvíce trpí ženy. Newyorskými Timesy listoval zámořský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: TISK

Santa Claus to má v Británii rok od roku těžší, tvrdí International Herald Tribune. Dalo by se říct, že se tento symbol Vánoc stal obětí jedenadvacátého století, dodává smutně deník.

Převlečení Santa Clausové každoročně zpříjemňují předvánoční atmosféru v britských ulicích; teď jich ale stále více ubývá. Nákupní střediska raději vyplní všechen svůj prostor zbožím, než aby uvolnili část oddělení pro Santu a jeho družinu. Obchody navíc často začínají s vánoční výzdobou už v srpnu a to je na postavení domečku Santa Clause opravdu brzy.

Zkuste si představit, jak by jste se těšili na Vánoce, kdyby jste už půl roku před jejich příchodem potkávali ve svém obchodě Santu se sáněmi, poznamenává list. Santa ovšem není jen obětí obchodnické touhy po zisku. Ve Skotsku Santa Clausové vybírali na charitu a byli napadeni a okradeni bandou mladíků. Ovšem na vině je občas i druhá strana tento týden skončila ve Skotsku charitativní akce třiceti Santů v místním výčepu a po potyčce s policisty se mohli obyvatelé místního vězení těšit na návštěvu pěti potrhaných a značně podroušených Santa Clausů, uzavírá International Herald Tribune.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme