Světový tisk o ptačí chřipce

V zahraničních novinách najdete témata jako, že Německem obchází strach z ptačí chřipky. Rakousko si podle nich ponechá celní bariéry na dovoz cigaret i po rozšíření Evropské Unie a také neutuchající politické trable britského premiéra Blaira kvůli válce v Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý tisk je plný článků o prvních podezřeních na asijskou ptačí chřipku, které se naštěstí nepotvrdily. "Byla to jen otázka času," píše bulvární Bild, "protože představa viru, který se zastaví na hranicích, je iluze. Epidemie se dají těžko zastavit ve světě, kterým stále proudí miliony turistů i zboží. Stuttgarter Nachrichten připomínají loňský nájezd viru SARS, který přinesl i důležitá poučení. To hlavní zní, že nebezpečná epidemie se nesmí tajit, protože nemoc pomohou zkrotit i rychlé informace. Původce ptačí chřipky se zatím jen výjimečně šíří mezi lidmi, a pokud nezmutuje do nebezpečnější formy, není prý důvod k panice.

A u německy psaného tisku ještě zůstaňme: Vídeňský Kurier se dnes zabývá celní problematikou související s rozšířením Evropské unie v květnu letošního roku a to v souvislosti s dovozem cigaret.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku cituje naše zpravodajka v Rakousku Marie Woodhamsová.

Britská vláda včera oznámila parlamentu, že přezkoumá informace zpravodajských služeb, které odůvodnily iráckou válku. Tisk o tom informoval o celých 36 hodin dříve. A právě v tom je podle komentátorky konzervativního deníku Daily Telegraph celý příběh Blairovy vlády. Veřejnost dospěla do bodu, kdy potřebuje pochopit, co se vlastně stalo s jejím vztahem k premiérovi. Jestliže podpořil válku v Iráku právem, pak je ztráta důvěry jeho voličů velikou tragédií.

Spíše liberální list Guardian píše, že britský premiér riskuje další ztrátu důvěry, protože sice nařídil prošetření zpravodajských informací o iráckých zbraních hromadného ničení, ale zároveň brání, aby se zkoumala politická a diplomatická rozhodnutí o zahájení války a jejich zákonnost. Jeho včerejší slova v parlamentu rozdělila opozici malí liberální demokraté se odmítli vyšetřování zúčastnit, protože Blairovým slovům rozumí tak, že nebudou moci posoudit, jak se zprávami tajných služeb naložila vláda.

Vůdce konzervativců Michael Howard však tvrdí, že to bude možné, a potvrdil to i premiér, který řekl, že vyšetřovatelé budou určitě zkoumat, jak vláda shromažďovala a využila informace zpravodajské služby. Deník Guardian v této souvislosti upozorňuje, že Blair byl před zahájením války v Iráku často daleko jednoznačnější než Američané, kteří si nechávali viditelnou rezervu. Britský ministerský předseda tehdy například prohlásil, že by doporučil invazi, i kdyby věděl, že Saddám Husajn nemá žádné zbraně hromadného ničení - píše dnešní Guardian.

Vít Pohanka, Jiří Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme