Světový tisk o různém vnímání váhy lidských obětí teroru

V mozcích jedenadvacátého století straší stále stejný scénář. Pro světovou veřejnost mají zcela očividně oběti z řad muslimů pokaždé jinou váhu někdy jsou lehké jako pírka a jindy váží tuny. Všímá si toho rakouský deník Der Standard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dvě měřítka, dva váhové údaje. Každodenní teroristické útoky proti civilistům v Bagdádu s padesáti a více mrtvými byly zařazeny do oddílu různé, zatímco bomba v libanonské vesnici Kana, která zabila osmadvacet lidí, je pranýřována jako zločin proti lidskosti. A jenom několik málo intelektuálů jako třeba šéfredaktor španělského listu Corriere della Serra - se podivuje, jak je to vůbec možné.

Proč nevyvolává dvě stě tisíc povražděných muslimů v Dárfúru alespoň z jedné osminy tak velké zděšení, jako dvěstěkrát méně mrtvých v Libanonu?, ptá se list. Máme se tedy domnívat, že muslimové, kteří zemřeli rukou jiných muslimů, se nepočítají? Nepočítají je ani strážci koránu, ani svědomí Západního světa?

Vysvětlení pokulhává také v případě, když ruská armáda vtrhla do Grozného v Čečensku a zabila přitom desítky tisíc muslimských dětí. To se asi také nepočítá. Rada bezpečnosti OSN v tomto případě neměla jedno zasedání za druhým a Organizace islámských států odvracela oči stranou. Z toho lze vyvodit, že pouze muslimové zavraždění Izraelci jsou hodni celosvětového rozhořčení, domnívá se list.

V libanonském a arabském tisku dosud nedotknutelnou otázku zbraní militantního šíitského hnutí Hizballáh rozebírá nejrozšířenější a nejčtenější libanonský deník Al-Balad. Z jeho dnešního vydání cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: TISK

Kojenci jsou dnes větší, než tomu bylo před dvaceti lety, píše v souvislosti s novou studií americký deník Washington Post. Podle závěrů jedné z vůbec prvních studií, které se tímto tématem zabývají, to ale může být špatným znamením pro jejich budoucí zdravotní stav. Závěry tohoto výzkumu nicméně vyvolávají řadu kontroverzí.

Někteří odborníci se totiž domnívají, že de facto neexistuje definice pro nadváhu u dětí do dvou let věku. Podle závěrů studie mělo před čtvrtstoletím 10 % dětí mladších šesti měsíců nadváhu, zatímco v roce 2001 to bylo procent sedmnáct. Jedním z faktorů, které ovlivňují nadváhu u kojenců, je skutečnost, jestli matka dítě kojí. Kojení totiž pomáhá předcházet dětské nadváze, uzavírá list.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme