Světový tisk o summitu Bush - Putin

Slovenský list SME se krátce ohlíží za summitem Bush-Putin - tentokrát názorem těch, kteří to všechno zaznamenávali, novinářů. O George Bushe i Vladimíra Putina bylo na bratislavském summitu postaráno výborně, píše deník. Ovšem novinářům se kvůli zvýšeným bezpečnostním podmínkám nepracovalo zrovna nejlépe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například na včerejší tiskovou besedu s ruským a slovenským prezidentem museli novináři přijít s tříhodinovým předstihem. A pak tři hodiny stáli a čekali na začátek konference. V místnosti totiž chyběly židle. Rozpaky mezi novináři nastaly i tehdy, když jediné dvě otázky pro ruského prezidenta Putina, které měla slovenská média k dispozici, byly položené v ruštině. Podle deníku SME tato praxe ve světě není běžná, využívají se překladatelé. Co zaráží nejvíc je fakt, že dotyční novináři byli vybráni předem a vůbec nepocházeli ze Slovenska, ale z Arménie a Ukrajiny, podivuje se slovenský list SME.

Problémy politika s luxusním bydlením - ne, není řeč o české politické aféře. Skandál s bydlením postihl francouzského ministra financí a hospodářství Hervé Gaymarda. Informuje o tom německý list Frankfurter Rundschau. Skandál propukl poté, co týdeník Le Canard enchaîné zjistil, že Gaymard žije ve služebním bytě, který stojí stát měsíčně obrovské nájemné. Gaymard se postupně stále více zamotával do svých vysvětlování, až nakonec vyšlo najevo, že vlastní několik nemovitostí a jeden luxusní byt v Paříži dokonce sám pronajímá. Přitom ještě před pár dny o sobě tvrdil, že penězi neoplývá. Nyní svou funkci složil, jeho nástupcem se stane dosavadní šéf francouzského Telecomu Thierry Breton, dodává německý deník Frankfurter Rundschau.

Svět se obává o zdraví papeže Jana Pavla II. Papežovu zdravotnímu stavu se věnuje také rakouský list Die Presse. Ten však zároveň vytýká Vatikánu, že o papežově zdravotním stavu neinformuje objektivně. Nezbytná operace nebo jen zákrok, který zlepšuje dýchání? Návrat chřipky nebo radikální zhoršení životně důležitých funkcí? Vatikánské informování o papežově zdraví má povážlivé nesrovnalosti, domnívá se rakouský deník. Vatikán na jednu stranu říká, že se papež cítí po operaci dobře. Na druhou stranu hned dodává, že "nemůže pár dní mluvit". Takové kličkování jen vzbuzuje podezření, že Vatikán hraje o čas. Papeže ukazuje jako silného a jeho zdravotní problémy zlehčuje. A v zákulisí se už možná dokončují debaty o jeho nástupci, dodává rakouská Die Presse.

"Světla, kamera, akce!" tyto pokřiky můžete nyní stále častěji slyšet v ulicích New Yorku. Newyorští radní se totiž rozhodli, že se pokusí nalákat filmaře zpět do svého města, uvádí severoamerický list USA Today. Filmoví tvůrci jdou tam, kde je to pro ně levnější, a tak se stále častěji stává, že filmy, ale i různá show a reality TV, se točí v levnějších lokalitách mimo New York.

Například Kanada filmaře přitahuje nízkými náklady, poznamenává deník. Proto se newyorští přestavitelé rozhodli vrátit městu prestiž a zatraktivnit je pro filmaře. Chce je přilákat nejrůznějšími daňovými úlevami a finančním zvýhodněním. Město také nabízí, že filmařům pomůže s reklamou - umožní jim inzerovat na městských billboardech či autobusech. A pokud to budou chtít, radní kvůli nim i zastaví dopravu na Brooklynském mostě. Filmaři mají z nabídky newyorských radost - mnozí totiž bydlí právě v tomto městě. A nyní to budou mít "do práce" opravdu kousek, dodává USA Today.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme