Světový tisk o televizních duelech G. Bushe a J. Kerryho

Severoamerické deníky rozebírají výsledky druhého předvolebního klání mezi prezidentem Georgem Bushem a jeho protikandidátem, demokratem Kerrym. Na otázku, kdo byl vítězem pátečního duelu, se ovšem názory různí. Podle listu Newyork Times byl lepší současný prezident Bush.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Senátor Kerry mu občas sám přihrál body, domnívá se americký deník. V jednu chvíli například Kerry mluvil o svém přesvědčení, že Saddám Husajn představuje hrozbu, a vzápětí obvinil Bushe z okupace Iráku, který prý nebezpečí neznamenal. Jindy zase Bush velice zručně odrazil Kerryho útok když ho senátor obvinil, že do války v Iráku šly Spojené státy samy, Bush okamžitě zareagoval: "Řekněte Tonymu Blairovi, že jsme šli sami. Nebo Silvio Berlusconimu a Aleksanderovi Kwasniewskimu."

Dokázal tím, že s těmito politiky má dobré vztahy a nepřímo také naznačil, jak Kerry v první televizní debatě polské angažmá opomenul, poznamenává americký list. Když se debata stočila na daně, Kerry párkrát klopýtl a hlavně za svou kritiku daní musel snést od Bushe "gentlemanské" připomenutí, že Bushova rodina platí ze svých příjmů na daních víc, než Kerryho rodina.

Další americký list, The Washington Post, dává Kerrymu víc bodů většina toho, co řekl Kerry o Iráku, dávala smysl a jeho argumenty byly přesvědčivější než obhajoba jeho protivníka.

"Ovšem položme si otázku, co bude dál?", pokračuje deník. Co nyní dělat s Irákem, s mezinárodním terorismem, jak dál pokračovat? Bush nabízí vojenskou vizi, naopak z Kerryho slov vyplývá, že v Iráku není šance na vítězství a propříště je nutné více spolupracovat se spojenci a zaměřit se na domácí bezpečnost. Jeho slova mají nejasné obrysy. A nikdo pořádně neví, co by vlastně s rozdanými kartami současného stavu světa udělal, uzavírá svůj komentář americký list Washington Post.

Titulní stránky dnešních britských novin se vracejí k zavraždění inženýra Kennetha Bigleyho v Iráku poté, co byl údajně nakrátko na útěku. Jeden list věnuje tomuto tématu také redakční článek, o kterém nám poreferuje náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: TISK

Pod nadpisem tajnosti, dohady a zavraždění Biglyeho list Daily Mail poznamenává, že vláda Tonyho Blaira přiznala tajné kontakty s únosci Kennethe Bigleyho před necelým týdnem.O několik dní později se Biglyemu údajně zdařil útěk za pomoci jeho strážců podplacených tajnou službou MI6, ale během několika hodin byl znovu dopaden a brutálně zavražděn. Z tohoto sledu událostí vyplývá podle autora redakčního článku v Daily Mail několik otázek - přešly kontakty s únosci v přímé vyjednávání s nimi? Schválil toto vyjednávání premiér? A přesně jaká byla úloha ministra zahraničí Jacka Strawa, který byl minulý týden dva dny v Bagdádu? Autor redakčního článku v Daily Mail dále píše: Pokračující mlčení kolem otázky přesně co se stalo bude jen přiživovat dohady kolující v Bagdádu, jedině prodlouží agónii Bigleyho rodiny, a učiní ještě nebezpečnějším život v Iráku pro britské pracovníky, kterých je tam zapotřebí při životně důležité rekonstrukci, má li mít tato země jakoukoli naději na únik ze současné anarchie, dodává autor redakčního článku v listě Daily Mail.

Mohou modlitby uzdravovat? Před třemi roky na tuto otázku hledali odpověď dva vědci z Kolumbijské univerzity. Zkoumali výsledky léčby žen, které nemohly otěhotnět. Ze závěrů studie vyplývalo, že ženy, za které se modlily skupiny křesťanů, měly v léčení dvakrát větší úspěšnost. Tento kontroverzní výzkum vzbudil značný ohlas, ovšem nyní vyšlo najevo, že se zřejmě jednalo o velký podvod a manipulaci.

Informuje o tom dnešní International Herald Tribune. Jeden z vědců, který tehdy výzkum prováděl, je totiž odsouzený za spolupráci v jiném podvodu, a tak Kolumbijská univerzita se rozhodla prošetřit také další práce tohoto nedůvěryhodného vědce. V souvislosti s vyšetřováním si federální vláda a univerzita vysloužily ostrou kritiku celý výzkum stál tehdy přes dva milióny dolarů a kritici tvrdí, že to bylo zbytečné plýtvání penězi na něco, co má s vědou pramálo společného.

Výsledky studie o účinnosti modliteb na zdraví nyní znovu přezkoumávají přední lékařské žurnály. I kdyby vědci své výzkumy obhájili, pravdou zůstane, že závěry takové studie jsou velice subjektivní a s lékařskou vědou moc společného nemají, soudí International Herald Tribune.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme