Světový tisk o útocích v Aténách i hokejistech

V zahraničních novinách se dnes dočtete o vyřazení našich hokejistů z MS, pumové útoku v Aténách a New York Times se ptá, jaké důsledky bude mít týrání iráckých vězňů americkými vojáky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O první hokejové senzaci na mistrovství světa v Praze píše slovenský list Pravda. Vyřazení českého týmu z boje o medaile je sice sportovní senzací, ale dalo se očekávat. Naposledy totiž domácí tým vyhrál mistrovství světa v roce 1986. V první třetině utkání se hrál opatrný hokej. Potom začali Češi vypadat nervózně. Stříleli jen minimálně. Zato oba brankáři se překonávali.

Pro to, že Češi po zlatém hattricku z let 1999-2001 tvrdě přistáli na zemi, má deník své vysvětlení. Češi byli v zápasu s Američany favorizovaní. Dolehlo na ně ale velké očekávání a tlak veřejnosti.

Německý deník Berliner Zeitung komentuje včerejší pumový útok na policejní stanici v Aténách. Podle listu si proto o absolutní bezpečnosti na olympijských hrách můžeme nechat jenom zdát. Přitom si Atény myslely, že se jim teroristické útoky obloukem vyhnou. Řecko totiž nesouhlasilo s válkou v Iráku. A jedinou místní teroristickou organizaci, Sedmnáctý listopad, loni beze zbytku rozprášilo. Během letního sportovního klání se ale musí počítat se vším. A je vidět, že se teroristé dostanou i přes přísná bezpečnostní opatření, dodává německý Berliner Zeitung.

Švýcarský Le Temps připisuje útok místním teroristům. Řekové se mohou cítit trapně. Svět si myslel, že případný útok na Atény přijde od islamistických skupin. Pozdvižení zatím způsobily jen domácí skupiny, píše švýcarský list.

I francouzský Libération je přesvědčen, že za útokem stojí místní teroristické skupiny. V době konání her ale můžeme čekat také útok od islamistů. Olympijské hry totiž mají celosvětový dopad a jako takové jsou ideálním terčem pro teroristy nejrůznějšího druhu. Teroristé si totiž potrpí na jistou okázalost. Po New Yorku a Madridu jsou Atény přirozeným pokračováním, upozorňuje Libération.

Deník New York Times rozebírá, jaké důsledky bude mít to, že se svět dozvěděl o týrání iráckých vězňů americkými vojáky. Podle listu je velmi pravděpodobné, že v následujících letech při zmínce o invazi do Iráku budou lidé na Blízkém východě mluvit ne o ztracených amerických životech nebo sesazení brutálního diktátora, ale o fotografiích amerických vojáků mučících irácké vězně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Spojených států pokračuje zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Slovenský deník Sme se zmiňuje o romsko-slovenském soužití. V poslední době se vyrojily obavy, že středoevropští Romové budou po vstupu do Unie migrovat do západních zemí. Slovenský list ale nabízí originální návod, jak situaci vyřešit. Popisuje případ sídliště Luník devět v Košicích, které má ve své těsné blízkosti ocelárnu. Mnoho Romů z obce Velká Ida se po léta živilo loupením kovového šrotu na zahradě továrny. Pak se ale místní starosta dohodl s vedením podniku, vytipovali společně několik desítek Romů a ty zaměstnali.

Počet romských zaměstnanců stále roste. Několik z nich se stalo součástí skupiny zajišťující ostrahu objektu, takže krádeže šrotu ustaly. Firma společně se starostou rozhoduje, komu platit týdně a komu měsíčně. Skeptici tvrdí, že dát práci pár Romům jejich nezaměstnanost nevyřeší. A že celá záležitost je jen marketing a reklama firmy. Buď jak buď, celý projekt funguje dobře. A někdy neuškodí podívat se na věc přízemně, bez komplexního hlediska, dodává list Sme.

Italský premiér Silvio Berlusconi se věnuje nejen politice - je i velký šoumen. Tvrdí to deník Der Tagesspiegel. Berlusconi si totiž připsal na konto už druhé hudební album. Loni na podzim vydal desku neapolských milostných písní a teď přichází na trh s novinkou.

Jeho vláda se právě stala tou nejdelší v Itálii od dob druhé světové války. Nestabilní řízení snad drží nad vodou jen nenápadné odstraňování kritických médií. Po odstoupení šéfa státní televize RAI to vypadá, že Berlusconi ovládne celé italské vysílání, popichuje německý Der Tagesspiegel.

Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme