Světový tisk o všeobecných volbách v Británii

Labouristé lákají voliče na ekonomická témata, píše britský Guardien. Francouzské deníky informují o euroústavě, o které budou lidé v zemi hlasovat v referendu již na konci května. Ruský deník se zase pozastavuje nad uzavíráním moskevských ulic kvůli oslavám výročí konce druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zítra začnou na britských ostrovech všeobecné volby. Šance vládnoucích Labouristů dnes ohodnotil britský list Guardian. Labouristé včera vytáhli poslední volební trumf. Chtějí nalákat nerozhodnuté voliče na ekonomická témata. A to přesto, že výrobní sektor letos dosáhl nejslabších výsledků za posledních 13 let, domnívá se Guardian.

Dá se to hodnotit jako poslední pokus labouristů odvrátit pozornost od irácké války. Ovšem Tony Blair ani další z volebních tváří jeho strany, Gordon Brown, nějak nezaznamenali, že by hesla o ekonomice působila na voliče jako červená toreádorská vlajka na býka v aréně. Zvlášť, když i zaměstnanost je za poslední dva roky na nejnižší úrovni, dodává britský Guardian.

Tématem francouzských deníků je samozřejmě blížící se referendum o euroústavě. Hlasovat se má už 29. května a zatím není zdaleka jasné, jak referendum dopadne. Včera proto prezident Chirac vystoupil v televizi a apeloval na francouzské voliče, aby dokument podpořili. Jeho krok však mnoho deníků odsoudilo.

Například Nouvel Observateur tvrdí, že média dávají prostor jen obhájcům ústavy, naopak její odpůrci by se takto k veřejnosti vyjádřit nemohli. Tábor příznivců ovládl média, myslí si deník, a to může kritiky euroústavy jen rozzlobit a ještě více zatvrdit. Navíc je to i selhání médií. Ta by měla dát prostor všem názorům a ne jen hlásat vládní přesvědčení, konstatuje Nouvel Observateur.

Moskva bez Moskvanů. Tak zní titulek hlavního článku ruského deníku Vremja Novostěj. Autor se v něm věnuje největšímu problému ruské metropole posledních dnů. Bezprecedentním omezením, které se v Moskvě zavádějí kvůli oslavám 60. výročí konce druhé světové války. Každým dnem se zvětšuje seznam uzavřených ulic nebo stanic metra. Více postřehů z článku nabízí náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského deníku Vremja Novostěj

V souvislosti s probíhající návštěvou německého kancléře Gerharda Schrödera v Turecku se turecká otázka opět dostala na stránky německých novin. Turecko udělalo v reformách velký pokrok, píše Der Tagesspiegel, ovšem existuje jedna oblast, ve které je Evropě velice vzdálené. Tou oblastí je náboženství, konstatuje deník.

Státní kontrola islámu se bohužel vylučuje s evropskou tradicí, kde je jedním z hlavních principů svoboda náboženství. Turecko by mělo kompletně reorganizovat vztah mezi státem a náboženstvím, jinak může na Evropskou unii zapomenout, varuje německý Der Tagesspiegel.

Pavel Novák, Petr Vavrouška, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme