Světový tisk o výuce iráckých policistů v Maďarsku

Zahraniční noviny dnes píší o tom, že Maďarsko odmítá vzdělávat irácké policisty, Spojené státy prý podporují větší zapojení OSN při stabilizaci Iráku, indonéské noviny zase komentují odsouzení radikálního duchovního a africké země zase nefinancují dostatečně zdravotnickou péči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Maďarsko odmítá vzdělávat irácké policejní jednotky, píše o tom dnes deník International Herald Tribune. Americký plán poslat 30 tisíc Iráčanů do Maďarska na policejní trénink dostává vážné trhliny. Maďarský premiér Peter Medgyessy prohlásil, že země pro tuto akci nemá dostatečné vybavení. Premiér tvrdí, že nebude bránit vstupu menšího počtu iráckých policistů, ale Američany navrhovaný počet je podle něj příliš velký. Plán trénovat irácké policisty si klade za cíl zlepšit bezpečnostní situaci v Iráku. Americké jednotky namítají, že od maďarské vlády dostaly souhlas, maďarský premiér to však odmítá:

"Neobdrželi jsme žádnou formální, oficiální žádost", cituje jeho slova International Herald Tribune. Přesto Maďarsko uznává, že přítomnost iráckých policistů by mohla napomoci místní ekonomice. Odmítá proto možnou finanční kompenzaci od Spojených států s tím, že by si Iráčané nakupovali jídlo a služby od maďarských distributorů, píše deník International Herald Tribune.

Spojené státy žádají o větší zapojení OSN při stabilizaci Iráku, informuje o tom americký deník USA Today. Prezident Georg Bush se rozhodl vyzvat Organizaci spojených národů, aby přeměnila spojenecké jednotky, v nichž dominují Američané, na jednotky více národností. OSN by tak převzala vedoucí roli při formování nového iráckého státu, píše se v americkém listu. Spojené státy hodlají tuto otázku prokonzultovat také s dalšími klíčovými členy Rady bezpečnosti OSN, jako jsou Velká Británie, Francie a Rusko.

Amerika doufá, že zdůraznění role Spojených národů pomůže lépe stabilizovat poválečnou situaci v Iráku a navíc přinese více peněz na obnovu země. Bushova administrativa se takto rozhodla dva týdny poté, co bylo v Bagdádu bombardováno sídlo OSN, připomíná americký deník USA Today.

Zahraniční noviny dnes píší o včerejším verdiktu indonéského soudu, který poslal za mříže radikálního duchovního Abú Bakara Bášira. Ten je označován za vůdce muslimské extrémistické organizace Džamáa Islamíja, o jeho vedoucí roli ale podle soudu nejsou dostatečné důkazy. I proto byl Bášir odsouzen "jen" na 4roky vězení za podíl na přípravě svržení vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z indonéského tisku cituje náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš.

Jihoafrický deník The Independant si všímá výsledků zprávy Světové zdravotnické organizace, týkající se vládních výdajů na zdravotnictví afrických zemí. Přestože černý kontinent ničí epidemie Aids a jiných chorob, vlády utrácejí za zdraví svých obyvatel stále méně. Pouze devět afrických států vynakládá více než 37 dolarů na osobu ročně, ostatní nedávají ani třetinu. Odhady ukazují, že na zajištění minimální zdravotní péče je ale třeba alespoň 35 dolarů na osobu a rok, uvádí jihoafrický deník.

Pouze polovina všech obyvatel Afriky má přístup ke zdravotnickým službám. Ostatní musí žít bez adekvátní péče o své zdraví, navíc 40 % Afričanů trpí nedostatkem pitné vody. Světová zdravotnická organizace proto doporučuje zvýšit investice do zdravotnictví a hlavně přiblížit péči i těm nejchudším lidem afrických zemí. K tomu je ale nutná politická spolupráce na národní i mezinárodní úrovni, podotýká africký deník The Independent.

Markéta Kaclová, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme